Politico: Gazze’de Amerika öncülüğünde Arap barış gücü kurulacak

DünyaGündem

Biden yönetimi, savaş sonrası Gazze’de Filistinli ya da Arap bir barış gücü oluşturulmasını desteklemeyi değerlendiriyor.

Politico’nun konuyla ilgili bilgi sahibi dört ABD’li yetkiliye dayandırdığı habere göre ABD, İsrail’in Hamas’a karşı savaşı sona erdiğinde Gazze Şeridi’nin yeniden inşasında önemli bir rol oynamayı bekliyor.

Düşünülen seçeneklerden biri, Filistinli bir barış gücüne sivil danışman olarak hizmet edecek bir ABD yetkilisinin atanması. Habere göre ABD, kurulması halinde Mısır, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de bu güce katılmaya ikna etmeye çalışıyor.

“Yetkili Mısır’da bulunacak”

Biden yönetimi Gazze’nin günlük işleyişinden sorumlu görülmek istemediği için ABD’li danışman Gazze’de bulunmayacak. Yetkililer bunun yerine danışmanın Mısır ya da Ürdün’de bulunabileceğini öne sürdü.

Bir barış gücü oluşturma olasılığı Politico’nun Mart ayında ele geçirdiği gizli bir Dışişleri Bakanlığı belgesinde tartışılmıştı.

Belgede barış gücünün “ABD’nin komuta ettiği bir misyon” olmaması gerektiği, zira “ABD’nin İsrail’in Gazze’deki askeri harekatına verdiği destek nedeniyle Filistin halkının şiddetli direnişiyle karşılaşabileceği” belirtiliyordu.

Belge bunun yerine gücün 2 bin Filistinliden ve Arap ülkelerinden ilave 1000 üyeden oluşmasını ve başında İsrail, Mısır ya da reforme edilmiş Filistin Yönetimi’nden “uygun kıdemli bir subayın” bulunmasını öngörüyordu.

Raporda ABD’nin şu anda bu güce liderlik etmesi için Mısır’ı tercih ettiği ve bu gücün bir “güvenlik misyonu” olarak adlandırılması gerektiği belirtiliyordu.

Önerilen bir diğer plan ise reformdan geçirilmiş bir Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi, ABD’nin savunma anlaşması ve sivil bir nükleer programın inşasına yardım karşılığında İsrail ile ilişkilerini normalleştirecek olan Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Arap ve Müslüman ülkelerin yardımıyla yönetmesi yönünde.

Bölgede çatışmaların sona ermesinin ise uzun bir zaman alacağı değerlendiriliyor.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

DEM Parti milletvekilleri Sincan Cezaevi’ndeki tutsakları ziyaret etti
Lice’de ev baskınları: 8 gözaltı

Öne Çıkanlar