Politik tutsağa Öcalan sorusu tahliyeyi engelledi

🔴 Sincan Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu, “Abdullah Öcalan hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sorduğu 30 yıllık tutuklu Nuriye Adet’in tahliyesini 6 ay erteledi…

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık tutuklu Nuriye Adet’in tahliyesi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 6 ay ertelendi. Adet’in tahliyesi daha önce de 3 ay ertelenmişti. 1994 yılında Iğdır’da yaralı halde tutuklanan Adet’e Erzurum Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından yapılan yargılama ardından “devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Erzurum, Sivas,  Uşak ve Amasya cezaevlerinde tutulan Adet daha 2007 yılında Sincan Kadın Cezaevi’ne sevk edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı‘nda yer alan habere göre, koşullu salıverme süresi 3 Mart’ta dolan Adet, 29 Şubat’ta toplanan Sincan Kadın Cezaevi İdari ve Gözlem Kurulu kararıyla tahliyesi 3 ay ertelendi. Adet’in avukatları aracılığıyla itiraz ettiği karar İnfaz Hakimliği ve Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onandı.

İkinci kez kurul karşısına çıkan Adet’e sorulan sorular dikkat çekti. Kamera kaydının alındığı Kurul toplantısında Adet’e, “Abdullah Öcalan’ı lider olarak görüyor musun?”, “PKK hakkında ne düşünüyorsun” gibi sorular soruldu. Adet, kurul üyelerine 30 yıldır PKK’den tutuklu olduğunu belirterek, “Ben 30 yıldır haksız ve hukuka aykırı bir şekilde tutukluyum ve 16 yıldır burada tutuluyorum. Hepiniz beni iyi tanıyorsunuz. Kim olduğumu ve ne düşündüğümü de biliyorsunuz. Buna rağmen bu tür soruları soruyorsunuz. Kürt, Arap ve Ortadoğu halklarını PKK lideri Abdullah Öcalan’ı önder olarak görüyor. Kürt halkın lider olarak gördüğü Abdullah Öcalan’ı ben de lider olarak görüyorum” diye yanıt verdi.

Adet, kurul üyelerinin kendisine, “Biz senin nasıl düşündüğünü biliyoruz” diye yanıt verdiğini aktardı.

İkinci defa ertelendi

Kurul, karar belgesinde Adet’in disiplin işlemlerine konu olaylara karıştığını ileri sürdü. Kurul söz konusu disiplin kararlarının ne olduğu ya da Adet’in bunlara dair ceza alıp almadığına dair bilgilere yer vermedi. Kurul kararında toplantının içeriğinde konuşulanlara da yer vermedi.

Kurul, Adet’in güvenlik amacıyla konulmuş kurallara uyum sağlamadığını iddia ederek, tahliyesini 6 ay daha engelledi.

Adet’in bir sonraki tahliye değerlendirmesi 14 Kasım 2024’de yapılacak. Adet’in avukatı Sinem Çoşkun, bu karara karış İnfaz Hakimliği’ne itiraz başvurusunda bulunduklarını ancak henüz bir karar verilmediğini paylaştı.

/Duvar/

İlginizi Çekebilir

TÜİK, işsizlik rakamlarını açıkladı
BM: Sudanlılar açlıktan ot ve yapraklarla beslenmek zorunda kaldı

Öne Çıkanlar