Polonya Başbakanı: Savaş gerçek bir tehdit ve Avrupa hazır değil

DünyaGündem

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Rusya’nın ”savaş öncesi” dönemde olduğunu ve tüm kıtanın akıbeti açısından Ukrayna’nın Rusya’ya yenilmemesi gerektiğini söyledi.

“Savaş artık geçmişe ait bir konsept değil” diyen Polonya lideri “Gerçek ve iki yıl önce başladı” şeklinde konuştu.

Tusk’ın bu sözleri, Rusya’nın Perşembe günü Ukrayna’nın enerji sistemine yönelik büyük bir saldırı düzenlemesinin ardından geldi.

Rusya lideri Vladimir Putin de Moskova’nın NATO ülkelerine karşı “saldırgan niyetleri olmadığını” belirtti.

Dünyanın en büyük nükleer silah envanterlerinden birine sahip olan ülkesinin hepsi NATO üyesi olan Polonya, Baltık ülkeleri ve Çek Cumhuriyetine saldıracağı fikrinin de “tamamen saçmalık” olduğunu vurguladı.

Ancak Putin, Ukrayna’nın diğer ülkelerdeki üslerden kalkan Batılı F-16’ları kullanması halinde, bu uçakların “her nerede konuşlu olurlarsa olsunlar meşru hedefler” haline geleceğini de söyledi.

nato genişleme

Ukrayna için acil askeri yardım çağrısı yapan Polonya Başbakanı Tusk da, savaştaki gelecek iki yılın her şeyi göstereceğini belirtti ve “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yanaki en kritik anı yaşıyoruz” dedi.

Tusk, Putin’in Moskova’daki konser salonuna saldırı için, kanıt olmadan Ukrayna’yı suçladığını belirtti ve “Rus lider Ukrayna’daki sivil hedeflere yönelik şiddeti giderek artan saldırılarını meşru gösterme ihtiyacı duyuyor” diye konuştu.

nato harcama

Donald Tusk, Avrupa’nın NATO’ya paralel yapılar kurması gerekmediğini, ancak Kasım’daki başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, askeri açıdan kendine yeterli olması halinde kıtanın ABD için çok daha çekici bir ortak haline geleceğini belirtti.

Polonya, yıllık gelirinin yüzde 4’ünü savunmaya harcarken, diğer Avrupa ülkeleri NATO’nun hedefi olan yüzde 2 harcama hedefini karşılamıyor.

/BBC/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Habeck: Güvenliğimize daha fazla yatırım yapmalıyız
Erdoğan: İstanbul’un bir 5 yıl daha kaybetmeye takati kalmadı

Öne Çıkanlar