Polonya’da çiftçiler AB iklim politikalarını protesto etti

DünyaGündem

Polonyalı çiftçiler, “ekonomiye zarar verdiğini” iddia ettikleri AB çevre düzenlemelerine karşı protesto yürüyüşü düzenledi ve konuyla ilgili referandum çağrısında bulundu.

“Kahrolsun Yeşil Anlaşma” isimli protestoya katılan binlerce sarı yelekli çiftçi, ellerindeki Polonya bayrakları ile Varşova şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Vatandaşlara elma dağıtan çiftçiler, kafatası ve kemik gösteren pankartlar taşıdı.

Avrupa Birliği’nin Yeşil Anlaşması, AB’nin iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemek amacıyla 2019’da başlatılan kapsamlı bir inisiyatif olarak biliniyor.

Keza Yeşil Anlaşma, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşarak 27 ülkeli bloğu “ilk iklim-nötr kıta” haline getirmeye yönelik iddialı bir taahhüt olarak öne çıkıyor.

Ancak fosil yakıt endüstrisi ve tarım sektörünün yanı sıra merkez sağ ve aşırı sağ siyasi partilerin tepkisine neden oluyor.

Çiftçi dayanışmasına yönelik faaliyetleriyle bilinen bir sendika olan “Solidarity Farmers’ Union” Sözcüsü Adrian Wawrzyniak, “Polonya ekonomisi için zararlı olan Yeşil Anlaşma hükümlerinin hiçbirini kabul etmiyoruz. Ülkemizde cumhurbaşkanı, parlamento ve hükümetin anlaşmayı reddetmesini öngören bir referandum istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan bazı protestocular gelirlerini ‘baltaladığını’ söyledikleri Ukrayna’dan yapılan çiftlik ithalatını ve ülkede geçen sene iktidara gelen AB yanlısı koalisyon hükümetinin politikalarına da tepki gösterdi.

Sendika ile yakın ilişkilere sahip sağ muhalefet partisi Hukuk ve Adalet (PiS) de protestoya katıldı.

Eylemciler, korna ve davullar eşliğinde başkent Varşova’daki tarihi Kale Meydanı’ndan AB Komisyonu’nun Polonya temsilciliğine kadar yürüdü.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Bilim insanları beyin kanserini hedef alan yeni bir aşı geliştirdi
Hamas: İsrail’le müzakere stratejisini gözden geçireceğiz

Öne Çıkanlar