Reisi’nin Ankara ziyareti saldırı sonrası ertelendi

DünyaGündem

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Ankara’ya gerçekleştireceği ziyaret Kirman kentine düzenlenen saldırı nedeniyle iptal oldu. ABD ise saldırı ile ilgili suçlamaları “gülünç” olarak nitelendirdi.

İran  resmi haber ajansı İRNA, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin perşembe günü Ankara’ya gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin Kirman kentinde en az 103 kişinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

İran Cumhurbaşkanlığı Bürosu Siyasi Yardımcısı Muhammed Cemşidi, İRNA’ya yaptığı açıklamada “Reisi’nin Kirman’daki terörist saldırılar nedeniyle Ankara ziyaretini iptal ettiğini, ancak ziyaretin daha sonra uygun bir zamanda gerçekleşeceğini” söyledi.

Türkiye İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada da ziyaretin ertelendiği belirtilerek, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Reisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve meydana gelen terör saldırısı nedeniyle başsağlığı dileklerini ilettiği” belirtildi

Erdoğan’ın sivilleri hedef alan saldırıyı kınadığı kaydedilen açıklamada, Erdoğan’ın “Türkiye’nin terörle mücadelede İran’ın yanında olduğunu söylediği ve İran halkına kayıpları nedeniyle sabır temenni ettiği” de vurgulandı.

Görüşmede, Reisi’nin Türkiye ziyaretinin ileri bir tarihe ertelenmesinin kararlaştırıldığı da bildirildi.

Daha önceki ziyareti de ertelenmişti

Avrupa Birliği ve ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alan Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’i hedef alan saldırısının ardından Ortadoğu’da giderek tırmanan tansiyon nedeniyle bölge ülkeleri arasındaki istişareler artmış ve Reisi’nin Kasım ayı sonlarında Türkiye’ye gelmesi planlanmıştı. Ancak Reisi’nin 28-29 Kasım tarihleri için planlanan ziyareti ertelenmişti.

Bu ertelemede Türkiye’nin İsrail ile süren ticari ilişkilerinin rol oynadığına yönelik bazı iddialar öne sürülmüş, ancak yetkililer arada bir sorun olmadığını ve ziyaretin ileri bir tarihte gerçekleşeceğini kaydetmişti. O dönemde ertelenen ziyaret ve iki ülke arasındaki üst düzey görüşmeler Ocak ayının ilk haftasına alınmıştı.

 

/D

İlginizi Çekebilir

Kızıldeniz Koalisyonundan ortak açıklama: Husileri uyarıyoruz
Amerika: İran’daki saldırıyla ilgimiz yok

Öne Çıkanlar