Rojava Özerk Yönetimi Jin TV muhabirlerine yönelik saldırıyı kınadı: Uluslararası topluma çağrı yaptı

GenelGündem
 – Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Basın Dairesi, Türkiye’nin Jin TV muhabirlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı kınadı. 
Kuzey ve Doğu Suriye Basın Dairesi Başkanlığı, Türkiye’nin SİHA ile  Amûdê-Kamışlo yolu üzerinde bir gazetecinin aracına düzenlediği saldırıya ilişkin açıklama yaptı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşgalci Türk devleti ve çeteleri, Kuzey ve Doğu Suriye’de halkımıza yönelik katliamlara devam ediyor. Çatışmalarda sivillerin korunmasını öngören tüm standartları ve uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor. İşgalci Türk devleti, kınama ve yargılamaların çoğunda terörle mücadele bahanesini gazeteciler aleyhine delil olarak kullanıyor.  Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) yayınladığı 2022 dünya basın özgürlüğü endeksine göre Türkiye, 180 ülke arasında 149. sırada yer alıyor.”
‘HESAP SORMAYA ÇAĞIRIYORUZ’
Açıklamada,  2023 yılında Kuzey ve Doğu Suriye’nin farklı bölgelerinde 6 gazetecinin katledildiği belirtilerek, “En son Suriyeli Kürt Gazeteci İsam Ebdullah (ANHA muhabiri) hedef alındı. Bugün işgalci Türk devletine ait insansız silahlı bir uçak, uluslararası toplum, BM, Güvenlik Konseyi ve insan hakları önünde Kuzey ve Doğu Suriye’de bir gazeteci aracını hedef aldı. Uluslararası toplumu, hukuki ve ilgili tarafları işgalci Türk devletinin bölgeye karşı işlediği suçlara müdahale etmeye ve hesap sormaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Prigojin’le birlikte ölenlerin isimleri açıklandı
Meta’dan yapay zeka destekli konuşma ve metin çevirisi hamlesi

Öne Çıkanlar