Rojava: Şam diyalogdan yana ise biz hazırız

GenelGündem

Türkiye ile Suriye arasındaki “normalleşme” söylemlerini değerlendiren Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Hesen Koçer, “Şam hükümeti, ‘Biz anlaşmadan veya siyasi diyalogdan yanayız’ derse, biz de hazırız, deriz” dedi. 

Türkiye ve Şam hükümeti arasına olası görüşme, Türkiye ve desteklediği paramiliter güçlerin denetiminde olan kentlerde son günlerde süren protestolara ilişkin Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Hesen Koçer, Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuştu. 

Çatışmaların başlangıcında Türkiye’nin Suriye sistemini suçladığını ve Beşar Esad’ı “diktatör” olarak nitelendirdiğine işaret eden Hesen Koçer, “Türk devleti bu söylemlerle muhalifleri yanına çekip, onları örgütleyerek Suriye’ye müdahale etmek için kullandı. Tüm çeteleri kontrol altına alarak, Suriye’ye müdahale etti. Suriye’deki durumu daha da kötüleştirmek için de DAİŞ ve Cebhet El Nusra gibi çeteleri kullandı” dedi.

Suriye’de 2011’de yaşananlardan sonra Türkiye’nin bölgede devreye koymak istediği tüm planlarını hayata geçirmediğini dile getiren Koçer, yürüttüğü politikaların yüzde 80’ini değiştirerek, şimdi de planlarını Şam hükümeti üzerinden hayata geçirmeye çalıştığını söyledi.

Koçer, “Şam hükümetini yanına çekerek, kandırmak istiyor. Türkiye, Şam hükümetine ‘Biz Suriye toprak bütünlüğünden yanayız. Birlik olup, Kuzey ve Doğu Suriye ile savaşmalıyız. O zaman ne istiyorsanız yaparız’ diyor’ diye konuştu. 

‘GEREKLİ UYARILARI YAPTIK’

Muhalif güçlerin başından beri Türk devletinin oyunlarına karşı uyardıklarını ancak dikkate alınmadığını söyleyen Koçer, “Baştan beri bugün Türk devletine karşı ayağa kalkanlara ‘Türk devletini bizim kadar kimse tanımıyor. Türk devleti sizi kullanacak. Suriyeliyseniz gelin sorunlarımızı birlikte çözelim. Türk devletinin komplolarına kanmayın, Türk devleti sizi çıkarları için kullanıyor’ dedik. Ancak ikna olmadılar. Ancak o gün söylediklerimiz bugün hepsi yaşananlarla ortaya çıktı. Türk devleti onlarla dalga geçiyor. Türk devletinin kendilerine yaptığı ihaneti gördüler ve bu nedenle tüm kentlerde protesto eylemleri yapmaya başladılar” diye konuştu.

 ŞAM’IN İLK SÜREÇTEKİ TUTUMU

 Şam hükümetinin Türkiye’nin planlarına karşı tutumunun olumlu olduğuna dikkati çeken Koçer, “Suriye, açık bir şekilde ‘Türk devleti Suriye’den ayrılmazsa müzakere etmeyeceğiz’ diyordu. Bu tutum netti ve eğer bu tuttum devam etmezse Suriye’ye zarar verir. Türk devletiyle anlaşma yaparsa topraklarının işgalini haklı çıkaracaktır” dedi.

 ‘NE TEHDİDİZ NE DE DÜŞMANIZ’

 Nisan 2023’te Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak Suriye’deki sorunların çözümü için bir deklarasyon (Beyanname) açıkladıklarını hatırlatan Hesen Koçer, hala bu deklarasyona bağlı olduklarını söyledi. “Ekonomik, siyasi ve güvenlik sorunlarını birlikte çözebiliriz. Şam’dan kopmuş değiliz ve hala gidip, geliyoruz. Ancak Şam’ın da ‘Özerk Yönetim tehlikelidir’ gibi yaklaşımları bırakması gerekiyor. Biz Suriye için ne tehdidiz ne de düşmanız. Suriye’yi inşa edeceğiz. İşgal altındaki yerleri Suriye ordusuyla özgürleştirebileceğimizi söyledik” ifadelerini kullandı.

 ‘HALKLAR DİRENECEK’

 Kuzey ve Doğu Suriye halklarının saldırılara karşı Suriye’yi savunduğunu belirten Hesen Koçer, direniş olmasaydı Suriye hükümeti kendini koruyamayacağını kaydetti.

 Koçer son olarak şöyle dedi:

“DAİŞ yenilgiye uğratılmasının ardından Türk devleti de hemen harekete geçerek, işgal saldırıları başlattı. Efrin, Serêkaniyê ve Girê Spî’yi işgal etti. Şam hükümeti şunu bilmelidir ki, Türkiye ile bize karşı bir ittifak kurarsa Kuzey ve Doğu Suriye halkları direnecektir. Şam hükümeti, ‘Biz anlaşmadan veya siyasi diyalogdan yanayız’ derse, biz de hazırız, deriz. Türk devleti, Suriye’nin her yerini mahvetti ve dolayısıyla tüm Suriye halkı kirli planlarına karşı tavrını ortaya koyması gerekiyor.”

/MA/

İlginizi Çekebilir

Putin’in Özel Temsilcisi Bogdanov, Husilerle görüştü
Biden: Canlı yayındaki zayıf performansının nedeni yorgunluk

Öne Çıkanlar