Rojava: Seçimlerin Türkiye’nin güvenliğiyle alakası yok

GenelGündem

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi, 11 Haziran’da yapılacak seçimlerle ilgili bir açıklama yaptı.

Rojava Gündemi’nin haberine göre açıklamada seçimlerin ‘‘Özerk Yönetim ile Şam hükümeti arasında bir iç mesele olduğu ve bunun Türk devletini ilgilendirmediği, ayrıca seçim yapılmasının Türk devletinin güvenliğiyle hiçbir ilgisinin bulunmadığı” belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

”Türk Güvenlik Konseyi (MGK)’nin son toplantısında, 11 Haziran 2024’te Kuzey ve Doğu Suriye’de gerçekleşecek seçim sürecinin hedef alınması, tehdit edilmesi ve Özerk Yönetimin Suriye’den ayrılmakla suçlanması açık bir çarpıtmadır. Özerk Yönetim, krizin başlangıcından bugüne kadar Suriye’nin toprak bütünlüğünün tek garantörü olmuştur. Suriye çözümü için çalışmış ve çalışmaktadır. Suriye’nin birliğini bozmak ve topraklarını işgal etmek için sürekli çalışan Türk devleti İdlib’i, Cerablus’u, Ezaz’ı, Efrin’i, Serekaniye’yi, Gire Spi’yi işgal etmiştir.

Etnik temizlik, fiziksel ve kültürel soykırım, tecavüz ve Türk parasını dayatma politikasıyla Suriye’yi bölmeye çalışmaktadır. Türk Güvenlik Konseyi’nin  son açıklaması, Türkiye devletinin işgal politikasını sürdürme ve Suriye’de istikrarı baltalama niyetini bir kez daha ifade etmektedir.

Son olarak, nasıl daha önce Suriye’de ulusal demokratik bir politika benimsemiş ve Suriye topraklarının birliğini korumuşsak, Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi olarak Suriye’deki duruma kapsamlı çözümler bulmak için çalışmaya devam edeceğimizi vurgulamak isteriz. Bölgelerimizde yerel demokrasiyi pekiştireceğiz.”

İlginizi Çekebilir

Özgür Gündem gazetesi davası ertelendi
Putin: Küresel bir çatışma mı isteniyor?

Öne Çıkanlar