Rojava’daki partilerden ortak seçim açıklaması

DünyaGündem

Rojava’da faaliyet gösteren 33 parti ve siyasi oluşum, Türkiye’nin 11 Haziran’da yapılacak yerel seçimlere dönük tehditlerini kınayan bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, ”Demokratik Özerk Yönetim’in hiçbir ülkeye tehdit oluşturmadığı belirtidi ve tehditlere rağmen ”demokratik projenin korunacağı”  mesajı verildi.

”Özerk Yönetim’in bütünlük projesi olduğu ve bölücü bir unsur taşımadığı belirtilen” açıklamada, ”Suriye’nin birliğinin ve egemenliğinin korunmasının önemine” vurgu yapıldı.

Açıklamada, ” Suriye içindeki çatışmaların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği vurgulandı ve Türk devletinin durumu kötüleştirmeye çalıştığı” ifade edildi.

”Türk devletinin Özerk Yönetim projesini ayrılıkçı bir proje olarak nitelendirdiği ancak bu iddianın geçersiz olduğu” belirtilen açıklamada, ”Özerk Yönetim’in kuruluşuna katılan partilerin programlarında bölücülüğü teşvik eden bir madde bulunmadığına” dikkat çekildi. Ayrıca, ” Suriye’nin birliğinin korunması, egemenliğinin ihlal edilmemesi ve Suriye’deki çatışmaların iç diyaloglar yoluyla çözülmesi gerektiği” vurgulandı.

 Açıklamanın devamında, bölgedeki yerel seçimlerin komşu ülkeler için tehdit oluşturmadığı ve Kuzey ve Doğu Suriye bileşenlerinin demokratik bir süreç olarak seçime gitmelerinin önemine değinilerek,  Özerk Yönetim’in demokratik projesinin korunacağı vurgusu yapıldı.

Son olarak, ”Türkiye’nin bu demokratik deneyime olumlu yaklaşması” çağrısında bulunulan açıklamada, ”tehditlerin bölgeye güvenlik getirmediği ve iç işlerine müdahaleye karşı oldukları” belirtilerek, “İç işlerimize müdahaleyi reddediyoruz. Çevreye zarar vermeden halkımıza hizmet etmek için uygun çalışmaları yapma hakkımızdır. Demokrasi deneyimlerimizi her şekilde koruyacağımızın garantisini veriyoruz. Ayrıca Türk devletinin üzerimize yönelik saldırılarına son verilmesi için BM ve Uluslararası Koalisyona da görevlerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Yurttaşlarımızı bu zorlu süreçte Özerk Yönetim’i daha güçlü bir şekilde sahiplenmesi çağrısında bulunuyoruz” denildi. 

Ortak açıklamayı yapan siyasi partiler:

Demokratik Birlik Partisi (PYD)-

Demokratik Yeşil Parti

Kürt Demokratik Barış Partisi –

Kürdistan Liberal Parti

Kürdistan Komünist Partisi

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi

Suriye Kürt Demokrat Parti

Suriye Kürt Demokratik Sol Parti

Suriye Kürt Demokratik Sol Parti

Suriye’nin Geleceği Patrisi

Kürdistan Demokratik Değişim Partisi

Kürdistan Yenilikçi Hareketi

Kürdistan İşçiler Birliği

Suriye Ulusal Kongresi

Suriye Demokratik Modern Partisi

Suriye Kürt Demokratik İttifak Partisi

Suriye Reform Partisi

Asuri Demokratik Partisi

Kürdistan Kardeşlik Partisi

Suriye Kürt Demokratik Gün Partisi

Demokratik Toplum Hareketi

Kongra Star

Muhafazakarlar Partisi

Demokratik Mücadele Partisi

Kürdistan’ın Geleceği Dalgası

Demokratik Değişim Partisi

Demokratik Değişim Güçleri Ulusal Uyum Koordinasyonu- Ulusal Diyalog Heyeti

Batı Kürdistan Demokratik Partisi

Süryani Birlik Partisi

Kürdistan Ulusal Birlik Partisi

Suriye Kürt Demokratik Partisi

Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi

Suriye Devrimci Sol Dalgası

Süryani Partisi

/Kaynak: ANHA/

İlginizi Çekebilir

Stoltenberg: NATO’nun savunma kapasitesi güçlendirilmeli
Avrupa Birliği, Rusya ve Belarus tahılına önleyici vergi getiriyor

Öne Çıkanlar