Rojavalı avukatlardan Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne Demirtaş mektubu

GündemPolitika

 Rojavalı avukatlar, AB ve BM’ye yönelik kaleme aldıkları mektup ile Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundular.

16 Mayıs’ta görülen Kobani Davası kapsamında HDP’nin eski eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş’a 42 yıl, Figen Yüksekdağ ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verdi. İki siyasetçi için de tutukluluğun devamına karar verildi.

Mahkeme ayrıca Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e de 10 yıl hapis cezası verdi. Ayrıca pek çok HDP’li ve Kürt siyasetçiye ağır ceza verildi.

Almanya, İngiltere, Norveç, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde ve Rojava’da (Kuzey ve Doğu Suriye) yaşayan 81 avukat, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik kaleme aldıkları mektup ile Kobani Davasında verilen cezaya tepki gösterdi ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu…

Çağrı metninde Demirtaş’a ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları hatırlatıldı.

81 avukattan biri olan Muhammed Emin Müslim, kararların “siyasi” olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

”Türkiye mahkemesine göre Selahattin Demirtaş, Kobani’ye destek vererek ‘teröre destek’ olmuş oluyor. Biz Rojavalı avukatlar olarak bu davada bu yüzden kendisine verilen bu cezayı siyasi olarak görüyoruz. Bu yasal bir ceza değil.

Demirtaş’ın kendisi siyasi bir figürdür ve kendisi Kürt davasının barışçıl bir şekilde sonuçlanması adına çaba göstermiştir. Türkiye, Demirtaş’a hukuki değil, siyasi bir süreç işletmiştir. Demirtaş silahlı biri değil ve biz avukatların takip edebildiği kadarıyla ortada kendisine verilen cezaya ilişkin delil de yoktur.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini bildiren kararlarını  hatırlatan Müslim, “Avrupa mahkemeleri de hükümlerin hukuki olmadığını duyurmuştu” dedi.

Müslim son olarak, ‘‘ Birleşmiş Millet ve Arvupa Birliği yetkililerinin bu davadaki hukuksuzlukların farkında oldukları ortada, bu nedenle onlardan Demirtaş’ın serbest bırakılması, Türkiye’nin hukuk ilkelerine saygı duyması konusunda girişimlerde bulunmasını talep ediyoruz” dedi.

/rûdaw/

 

 

İlginizi Çekebilir

İran: Kürt kadın gazeteci Jina Gorji’ye 21 yıl hapis cezası verildi
Yıllık çalışma saati 1340 saat: Almanlar tembelleşti mi?

Öne Çıkanlar