RTÜK’ten Açık Radyo’nun lisans iptaline “Mevzuat gereği” savunması

GündemMedya

Ermeni soykırımı ifadesi nedeniyle Açık Radyo’nun lisansı iptal eden RTÜK yaptığı açıklamada, lisans iptalinin “mevzuat gereği” olduğunu savundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Açık Radyo’nun lisansının iptal edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

“Ermeni soykırımı” ifadeleri nedeniyle Açık Radyo’ya verilen beş program durdurma cezasına atıfta bulunan kurul, Açık Radyo’nun Açık Gazete programını 10 Haziran saat 8.00’dan 14 Haziran’a kadar durdurması gerektiğini belirtti.

Yasal süre içerisinde tebligat yapılmasına rağmen kanalın yayınlara devam ettiğini ifade eden RTÜK, lisans iptalinin bu nedenle yapıldığını ve “mevzuat gereği” olduğunu savundu.

Açıklamada “…yasal düzenlemeler değerlendirildiğinde ve özellikle Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi Mesaj Merkezi (UETS) delili uyarınca tebligatın 31 Mayıs 2024 tarihinde okunduğu dikkate alındığında bahse konu kuruluş hakkında 6112 sayılı Kanun’un 32’nci maddesinin beşinci fıkrasında yer alan hüküm gereğince ‘yayın lisansının iptaline’ karar verilmesi yönünde işlem tesis edilmesi mevzuat gereğidir” denildi.

“YAYIN İPTALİ KABUL EDİLEMEZ”

Açık Radyo tarafından dün lisansının iptaliyle ilgili yapılan açıklamada, verilen para cezasına uyulduğu ve “iyi niyetli” bir süreç sürdürülmesi için çabalandığı vurgulanmıştı. Açıklamada, “Yayın durdurmayla beraber verilen para cezası için karardaki gibi taksitlendirme talebinde bulunulmuş ve bu kabul edilerek ilk taksit ödenmiştir. Böylece yasaya karşı direnmek ve yargı yolu dışında bu karara karşı gelmek gibi bir niyetimizin olmadığı ve iyi niyetli bir süreç sürdürmeye çalıştığımız ortadadır. Gelinen noktada, Açık Gazete programındaki ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü kapsamında olduğu tartışmasız bulunan bir ifadeden yola çıkarak Açık Radyo’nun yayın izninin iptali noktasına gelinmesi kabul edilemez bir durumdur” denildi.

Açık Radyo, kararla ilgili yasal müracaatların yapılacağını belirterek, “30 yıldan beri yayın hayatına devam eden Açık Radyo, bundan sonra da aynı evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusunda, aynı sorumlulukla yayın hayatına devam edecektir” dedi.

/evrensel/

İlginizi Çekebilir

Filipinler: Çin’in eylemlerine aynı düzeyde cevap verilecek
Portekiz’de yabancılara vergi indirimi geri geliyor

Öne Çıkanlar