Rusya: Büyük bir Ukrayna saldırısı püskürtüldü, yüzlerce asker öldürüldü

DünyaGündem

Rusya, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinin beş farklı noktasında başlattığı büyük bir saldırıyı püskürttüğünü ve yüzlerce ‘Kiev yanlısı gücün’ öldürüldüğünü açıkladı. 

Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerini geri almak için karşı saldırı yapacağı beklentisi sürerken, Moskova pazartesi sabahı bir açıklama yaparak büyük bir saldırının püskürtüldüğünü duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Donetsk’te Rus kontrolü altındaki bölgeye altı mekanize ve iki tank taburuyla saldırdığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı’nın Telegram hesabından yayınlanan açıklamada, Ukrayna birliklerinin 4 Haziran sabahı güneydeki Donetsk bölgesinde cephenin beş kesiminde geniş çaplı saldırı başlattığı belirtildi.

“Düşmanın amacı, kendisine göre cephenin en savunmasız kesiminde savunmamızı yarıp geçmekti” denilen açıklamada, “Düşman görevini yerine getirmedi, başarılı olamadı” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan Moskova’nın açıklaması sonrası herhangi bir yorum yapılmadı. Ancak Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın günlük raporunda, Donetsk ve Luhanks bölgesinde 29 çatışma çıktığı bilgisi yer aldı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ise pazar günü Twitter’da Depeche Mode’un “Enjoy the Silence” parçasından alıntı yaparak imalı bir mesaj yayımladı.

Ukraynalı Bakan iletisinde “Kelimeler gereksiz, sadece zarar verebilirler” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın, Rusya’nın geçen yıl şubat ayında başlattığı savaş sonrası ele geçirdiği toprakları geri almak için karşı saldırı yapması bekleniyor. Kiev yönetimi karşı saldırı için hazırlıkların tamamlandığını ancak bunun bir kaç farklı yönden yapılabileceği yönünde açıklamalar yaptı.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

CHP’li Özgür Özel’den Can Atalay tepkisi: Çarşambaya kadar tahliye edilip yemin etmeli
6 yaşındaki çocuğa istismar davası 17 Temmuz’a ertelendi

Öne Çıkanlar