Rusya’dan NATO mesajı: Doğrudan çatışma seviyesine geldik

DünyaGündem

🔴Rusya, NATO’nun 75’inci yılı vesilesiyle yaptığı açıklamada ilişkilerin doğrudan çatışma noktasına gerilediğini belirtti.

NATO, kuruluş antlaşmasının imzalanışının 75’inci yıldönümünü kutlarken Rusya’dan mevcut siyasi durumla ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, NATO’nun Ukrayna’daki ihtilafa halihazırda dahil olduğunu belirterek “Gerçekte ilişkiler şu an doğrudan karşı karşıya gelme seviyesine gerilemiş durumda” değerlendirmesinde bulundu. Peskov, “NATO sınırlarımıza doğru ilerlemeyi ve askeri altyapısını sınırlarımıza doğru genişletmeyi sürdürüyor” dedi.

NATO’nun sürekli doğuya genişlemesinden rahatsızlık duyan Rusya, Ukrayna’ya saldırısını da bu gerekçeyle açıklamıştı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, defalarca Batı’yı Soğuk Savaş sonrasında Rusya’yı kandırmakla ve doğuya genişlemeyeceği yönündeki sözünü tutmamakla suçlamıştı. NATO ise bu suçlamalara, NATO’nun bir savunma ittifakı olduğu ve katılımın ülkelerin kendi demokratik tercihleri olduğunu belirterek yanıt vermişti.

 

/DW/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Beyaz Saray’dan NASA’ya standart Ay saati oluşturma talimatı
Spiegel: Bulgaristan’da Hamas’ın silah deposu bulundu

Öne Çıkanlar