Sağanak yağmur Almanya ve İtalya’yı vurdu

DünyaGündem

Almanya ve İtalya’nın bazı bölgelerinde sağan yağmur sel felaketine neden oldu.  Almanya’da yüzlerce kişiden evlerini terk etmesi istenirken İtalya’da sel sularına kapılan üç kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Euronews’te yer alan habere göre sağanak yağış Almanya’nın güneyinde ve ve İtalya’da bazı bölgelerde oğlan üstü hal ilan edilmesine neden oldu. Yaklaşık  bin 300 kişinin evlerini tahliye etmesi tavsiye edilirken çok sayıda kişinin kaybolduğu bildirildi.

Almanya’nın özellikle güney bölgelerinde ilerleyen saatlerde yağışların süreceği ve bunun da suların sert bir şekilde yükselmesine neden olacağı bildirildi.

Aşırı yağışlar ve yükselen su seviyeleri nedeniyle Augsburg’da olağanüstü hal ilan edilirken yağışlardan özellikle Fischach ve Langenneufnach bölgelerinin etkileneceği bildirildi.

50 ile 100 yıl arasında bir yaşanan taşkınlar Tuna nehri ve kollarında da su seviyesinin rekor seviyelere yükselmesine neden oldu. Ren ve Neckar nehirlerinin de taşma riski taşıdığı uyarısında bulunuldu.

İtalya’da ise kuzeydoğudaki Natisone nehrinin taşması nedeniyle cuma gününden beri üç kişiden haber alınamadığı kaydedildi.

Küçük bir adada yürüyüş yapan üç kişinin hızla yükselen sulara kapıldığı düşünülüyor. Kaybolan bu kişileri arama çalışmaları devam ediyor.

/Euronews/

İlginizi Çekebilir

İran: Ji Newrozê heta niha 17 kolber hatine kuştin
Gözler Hilvan seçimlerinde

Öne Çıkanlar