SDG: Deyrizor Askeri Meclisi Komutanı Ebu Hewla görevinden alındı

GenelGündem

SDG bünyesinde yer alan Deyrizor Askeri Meclisi, “bölgedeki halka karşı suç işlemesi ve uyuşturucu kaçakçılığı yapması” nedeniyle Ahmed Ebu Hewla’yı meclis komutanlığı görevinden aldıklarını duyurdu.

Deyrizor Askeri Meclisi Komutanı Ahmed Ebu Hewla (Ahmed El Xebil), Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından tutuklandığı ve ABD’nin bölgedeki askeri güçlerinin de Ebu Hewla’nın tutuklanmasını desteklediği bildirilmişti.

SDG’nin resmi internet sitesinden konuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Ebu Hewla’nın SDG’nin ilkelerini ihlal ettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ahmed Ebu Hewla bir süre takip edildikten sonra, halktan gelen çok sayıda ihbar ve şikâyet dikkate alınarak, Kuzey ve Doğu Suriye Genel Savcılığı’nın verdiği gözaltı kararına göre Deyrizor Askeri Meclisi, Demokratik Suriye Güçleri Askeri Meclisi’nin onayıyla Ebu Hewla’nın görevden alınmasına karar verildi.

Birçok suç ihlalinde bulunan Ahmed Ebu Hewla, devrime düşman olan partilerle iş birliği yaparak bölgedeki yurttaşlara karşı suç işledi.

Uyuşturucu kaçakçılığı ve güvenlik durumunu kötü yöneterek IŞİD hücrelerinin faaliyetlerinin arttırılmasında rol oynayarak görevini kişisel ve ailevi çıkarları doğrultusunda kullanan Ahmed Ebu Hewla, SDG ilkelerini ihlal etti.

Deyrizor Askeri Meclisi ve meclis bünyesindeki diğer dört kişinin görevlerine son verilmesi bu suç ve ihlallerle doğrudan bağlantılıdır.”

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Avrupa Birliği Savunma Bakanları, Ukrayna ve Afrika gündemiyle toplandı
Alman hükümetinden ekonomiyi rahatlatacak önlemler

Öne Çıkanlar