Seçim öncesi ‘muhalif’ avı: 2 ayda 808 gözaltı, 109 tutuklama

GenelGündem

Devletin tüm kaynaklarını seçim için seferber eden AKP-MHP iktidarı, kontrolündeki kolluk ve yargı eliyle muhalif avına başlamış durumda. Son 2 ayda en az 808 kişi gözaltına alındı ve bunlardan 109’u tutuklandı.

AKP-MHP iktidarı 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için devletin tüm imkanlarını arkasına alarak seçim çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Yerel seçim için AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da sahaya inerken, dikkati çeken özellikle 20 yıldır yüksek oy aldığı illerde düzenlenen mitinglere katılımın az olması oldu. Erdoğan miting konuşmalarında emeklilerin zam taleplerini olumsuz karşılarken, iki aylık süreçte halklara daha fazla yoksulluk vaat etti. 

Resmi araçları seçim aracı olarak kullanan, belediye ve resmi kurumlarda çalışan memur ile işçileri propaganda için çalıştıran, cami, okul bulduğu yer yerde propaganda yapan iktidar, muhaliflere ise gözaltı ve tutuklamalarla yönelmiş durumda. 

1 Ocak tarihinden bugüne Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yöneticileri, üyeleri, gazeteciler, avukatlar ve siyasetçilerin de aralarında olduğu en az 808 kişi gözaltına alındı, bunlardan 109 kişi tutuklandı. 

Yerel seçimler öncesinde “dikensiz gül bahçesi” isteyen iktidar, özellikle DEM Parti yöneticilerini hedef aldı. Partinin PM üyeleri Muhammed Ayten, İzzet Karadağ, Sıtkı Göngör, Bursa İl Yöneticisi İshak Tekin, Esenyurt İlçe Eşbaşkanları Bahar Karataş ve Fatih Ergün’ün yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Semsûr İl Eşbaşkanı Aziz Akdağ tutuklanan siyasetçiler oldu.  DEM Parti’nin bileşenleri ve ittifaklarına yönelik gerçekleşen operasyonlar da çok sayıda tutuklama yaşandı. 

 Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) Yöneticisi Fatma Demir ile birlikte onlarca kişi, cezaevlerine para ve mektup gönderdikleri gerekçesiyle tutuklandı.

 

GAZETECİLER DE HEDEFTE

 

Yerel seçim sürecinde gazetecilere yönelik de gözaltı ve tutuklamalar yaşandı. Gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz, Tolga Güney, Hakan Yalçın ve Mahmut Altınmakas, Jinnews muhabiri Melike Aydın, Pirha muhabiri Nuray Atmaca, Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu ile gazeteciler Kibriye Evren, Arif Aslan, Lokman Gezgin ve Oktay Candemir çeşitli adli kontrol şartlarıyla serbest kalırken, Pirha muhabiri Diren Keser ise tutuklandı. 

 

Derlediğimiz bazı gözaltı ve tutuklamalar şöyle;

 

29 Aralık: Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı muhabiri Hakan Yalçın ile birlikte Baran Tuncel, Rojbin Doğan, Siyajin Yaman, Teyfik Kanat ile ismi öğrenilemeyen 6 yurttaşlar gözaltına alındı. 2 Ocak’ta mahkemeye çıkarılan MA Muhabiri Hakan Yalçın ve gözaltına alınan 9 kişi adlı kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Bedirhan Akyıldız ise “örgüt üyesi” gerekçesiyle tutuklandı.

 

4 Ocak: Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde yapılan ev baskınlarında Murat Aslan (26), Selman Aktaş (19) ve Cihan Almaz adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aslan, Aktar ve Almaz, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. 

 

8 Ocak: Semsûr’da Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Semsûr Temsilcisi Mahmut Elçi, DBP Semsûr İl Eşbaşkanı Aziz Akdağ ile Bedriye Polattaş gözaltına alındı. 11 Ocak’ta Adıyaman Adliyesi’ne çıkarılan 3 kişi 2’nci Sulh Ceza hakimliği tarafından “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

 

10 Ocak: Colemêrg’in Gever ilçesinde Kurt ailesinin yaşadığı eve polisler tarafından baskın düzenlendi. Evin kapısını kıran özel hareket polisleri, arama izni soran aile fertlerini darp etti. Polisler, baskın sırasında etrafa ateş de açtı. Bazı kurşun çekirdekleri evin duvarlarına saplandı. Baskında İdris Kurt ve Sıtar Kurt gözaltına alındı. iki isim götürüldükleri 75’inci Yıl Polis Karakolu’ndaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

 

10 Ocak: Dêrsim’in Pêrtag (Pertek) ilçesinde isimleri öğrenilemeyen 2 kişi gözaltına alındı. Sanal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi, 12 Ocak yurt dışı yasağıyla serbest bıraktı. Ancak 2 kişi, “ifadeniz eksik” denilerek, yeniden gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler, tekrar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 

11 Ocak: Amed’in Bismil ilçesinde “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişi, emniyetteki ifadelerinin ardından ertesi gün serbest bırakıldı.

 

12 Ocak: Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mûş Gençlik Meclisi üyeleri Maruf Çeliker, Celal Döner, Şilan Nergiz, Emrah Bozkurt ve Devrim Çakır Mûş’a bağlı Vartînîs (Korkut) Beldesinde seyir halindeyken polisler tarafından durduruldu. Arabada arama yapılırken, 5 genç gözaltına alındı. İfade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

 

13 Ocak: 32 kentte düzenlenen operasyonlarda 113 kişinin “örgüt faaliyetleri ve finans kaynaklarının engellenmesi” iddiasıyla gözaltına alındı. 

 

16 Ocak:  İstanbul, Amed, Adana, Riha, Wan, Colemêrg ve Dîlok’ın da içinde bulunduğu 28 kentte Barış Anneleri Meclisi, DEM Parti üyeleri Mezopotamya Kültür Derneği (MKM) sanatçıları dahil 165 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 3’ü Osmaniye’de 3’ü Şirnex’da tutuklandı. MKM sanaçıları, Barış Anneleri ve DEM Parti üyeleri ise adli kontrol şartlarıyla serbest bırakıldı. 

 

19 Ocak: Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatlı ile Hewag (Bozova) ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi Üyesi İsmet İnce, Sewêreg (Siverek) ilçesinde ise Civan Kaya (23) ve ismi öğrenilmeyen bir gencin de gözaltına alındı. 

 

23 Ocak: Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Amed’in Rezan (Bağlar) ve Peyas (Kayapınar) ilçelerinde 83 yaşındaki Sıdıka Süleymanoğlu ve gelini Netice Süleymanoğlu (50) gözaltına alındı. Sıdıka Süleymanoğlu aynı gün emniyet ifadesinin ardından, Netice Süleymanoğlu ise ertesi gün savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 

 

27 Ocak: Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Mahmut Altıntaş Semsûr’da gözaltına alındı. Altıntaş, aynı gün Hakimlik tarafından yurt dışı yasağı ve haftada iki gün imza atma şartı ile serbest bırakıldı. Polisten gördüğü şiddete yönelik suç duyurusunda bulunmak için karakola giden Altıntaş, yeniden gözaltına alındı. Ertesi gün mahkemeye çıkan Altıntaş, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 

28 Ocak: Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesinde 2016 yılında “örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklanan 65 yaşındaki Selamet Tetik, 3 yıl tutsak kaldıktan sonra tahliye edilmişti. Tetik, hakkında verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması üzerine evinde gözaltına alındı. 

 

28 Ocak: JINNEWS Yazı İşleri Müdürü Sofya Alağaş, Sêrt’ten (Siirt) Amed’e geldiği sırada aracı durdurularak gözaltına alındı. İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2011 tarihli dosya gerekçesiyle gözaltına alınan Alağaş ertesi gün savcılığın belgeleri göndermesi üzerine serbest bırakıldı.  

 

30 Ocak: İzmir’de düzenlenen ev baskınlarında aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir İl Başkanı Kerim Altınmakas ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Parti Meclisi (PM ) üyesi Didar Gül’ün de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. 31 Ocak ve 1 Şubat’ta adliyeye sevk edilen 16 kişiden ESP İzmir İl Başkanı Kerim Altınmakas ve TÖP PM üyesi Didar Gül’ün bulunduğu 7 kişi “örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla tutuklandı. 

 

3 Şubat: DEM Parti PM Üyesi Riha’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Aynı gün adliyeye sevk edilen Ayten, “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklandı. 

 

6 Şubat: Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile Riha’nın Hewag (Bozova) ilçesinde DEM Parti Riha Gençlik Meclisi üyesi Kemal Çakmak gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Çakmak, aynı gün emniyet ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 

 

6 Şubat: Amed Pîran (Dicle) ilçesinde DEM Parti Pîran İlçe Eşbaşkanı Mehmet Taşkın ile Kadir Babür, Yusuf Yıldız ve Ömer Çetin adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

 

6 Şubat: İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi ve Halkın Hukuk Bürosu polisler tarafından basıldı, aralarında Grup Yorum, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve TAYAD üyelerinin bulunduğu 96 kişi gözaltına alındı. 9 Ocak günü adliyeye sevk edilen 96 kişiden Grup Yorum üyeleri Barış Yüksel, Fırat Kaya ve Merve Kurt ile ÇHD Genel Merkez yöneticisi Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, ÇHD üyeleri Seda Şaraldı ve Didem Baydar Ünsal ile birlikte 54 kişi tutuklandı.

 

8 Şubat: İzmir’de yapılan polis baskınında Birleşik Devrimci Parti PM üyesi Mehmet Fırat Ekmen, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Merkez Koordinasyon üyesi Rozana Urkun, TÖP üyesi Berfin Büyükertaş ve Sosyalist Mücadele İnisiyatifi üyesi Tuğçe Kızıldemir gözaltına alındı. Aynı gün adliyeye sevk edilen 4 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 

9 Şubat: Gazeteci Kibriye Evren ve 15 yurttaş, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü bir soruştu kapsamında gözaltına alındı. 12 Şubat’ta adliyeye sevk edilen Evren ve 15 kişi adli kontrol ile serbest bırakıldı.

 

9 Şubat: Gazeteci Selamet Turan, Şirnex’ın Cizîr (Cizre) ilçesinde gözaltına alındı. 12 Şubat’ta adliyeye sevk edilen Turan, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

 

9 Şubat: Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Müslüm Koyun, Eskişehir’de bulunan evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Sanal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınan Koyun, aynı gün tutuklandı. 

 

10 Şubat: Adana’nın Seyhan ilçesinde M.K. ve B.A. adlı gençler gözaltına alındı. “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla suçlanan gençler, 12 Şubat’ta sevk edildikleri Adana Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 

12 Şubat: Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında Artêmet (Edremit) ilçesinde 5 kişi gözaltına alındı. Aynı gün Amed’in Licê ilçesinde Mehmet Ali Akalan, Hasip Şimşek ve Ali Akalan isimli yurttaşlar gözaltına alındı. 15 Şubat’ta adliyeye sevk edilen 3 yurttaş, “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” ve “örgüt üyesi” olmak iddiasıyla tutuklandı. 

 

13 Şubat: İzmir’de yapılan polis baskınlarında MA muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz ve Tolga Güney, JINNEWS muhabiri Melike Aydın ile Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu ve DEM Parti basın çalışanı Fatma Funda Akbulut da gözaltına alındı. 16 Şubat’ta adliyeye sevk edilen 6 gazeteciden MA muhabirleri Tolga Güney, Delal Akyüz, JINNEWS muhabiri Melike Aydın ve DEM Parti basın çalışanı Fatma Funda Akbulut ev hapsi verilirken, 2 gazeteci ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 

13 Şubat: Mersin’de “örgüt üyeliği” iddiasıyla yürüttüğü bir soruşturma kapsamında aralarında Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) yöneticilerinin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Aynı gün mahkemeye sevk edilenlerden Çukurova TUAY-DER yöneticisi Fatma Demir ile Zana Temiz “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle tutuklanırken; diğer yurttaşlar serbest bırakıldı. 

 

Aynı gün İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 kişiden 13’ü serbest bırakılırken, 2 kişi ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. 

 

14 Şubat: Amed, Elih, Şırnex ve Bursa’nın arasında bulunduğu 22 ilde 179 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Êlih’te 2, Şirnex’de 4 kişi “örgüt propagandası”, Bursa’da ise DEM Parti Bursa il yöneticisi İshak Tekin ve TUHAY-DER yöneticisi Mahmut İpek, “örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklandı.

 

15 Şubat: Mêrdîn’de 72 yaşındaki Barış Annesi Perihan Altuğ ve DEM Parti Stewrê (Savur) yöneticisi Mübarek Güneş ile birlikte toplam 15 yurttaş, Riha’da DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi Mehmet Aslan ile DEM Parti PM üyesi İzzet Karadağ, Dêrsim’de Pirha Dersim Muhabiri Nuray Atmaca ile 7 yurttaş, Sêrt’te 10 yurttaş, Hatay’da ise DEM Parti Hatay İl Eşbaşkanı Seher Cevheroğlu gözaltına alındı. “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan yurttaşlar ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, DEM Parti PM üyesi İzzet Karadağ “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklandı.

 

16 Şubat: SGDF üyesi Kalender Polat, sanal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul Ataşehir’de bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı. 20 Şubat adliyeye sevk edilen Polat, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. 

 

19 Şubat: DEM Parti Gençlik Meclisi Üyesi Murat Sönmez, Amed’in Bajara Nû (Yenişehir) ilçesi Ofis semtinde gözaltına alındı. Hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Sönmez, ertesi gün “örgüt propagandası” iddiasıyla ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

 

20 Şubat: DEM Parti Esenyurt İlçe Örgütü eşbaşkanları Bahar Karataş ile Fatih Ergün, gözaltına alındı. Parti binası ve evlerde aramalar yapılırken, eşbaşkanlar aynı gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından “örgüt üyeliği” iddasıyla tutuklandı.

 

24 Şubat: Wan’da seçim broşürleri dağıtımı yapan DEM Parti Tûşba (Tuşba) Belediye Eşbaşkan adayları Hanım Akkoş ve Ümit Keser ile birlikte 10 kişi gözaltına alındı. Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen eşbaşkanlar ile beraberindeki 10 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

 

24 Şubat: DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın katılımıyla Şirnex’te düzenlenen halk buluşmasının ardından yerine kayyım atanan Hezex Belediyesi Eşbaşkanı Murat Şen ve 6 DEM Partili gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyet ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 

 

27 Şubat: Wan’da gazeteciler Arif Aslan, Lokman Gezgin ve Oktay Candemir “Örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla gözaltına alındı. 1 Mart’ta adliyeye sevk edilen 3 gazeteci savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

 

27 Şubat: İstanbul merkezli gerçekleşen polis baskınlarında ETHA’nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Acettin, eylan Yayınları İmtiyaz Sahibi Hüseyin Gültepe, DEM Parti PM üyesi Sıtkı Güngör, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu, SMF üyesi Metin Keleş, Arzu Aksakal, Partizan’dan İbrahim Hakkı Eren, SKM’den Ezgi Gürbüz, Hacer Elçin, ESP üyesi Ali Haydar Keleş, Ali Karaçay, Mesut Çeki, Uğur Ok gözaltına alındı. 1 Mart’ta adliyeye sevk edilenlerden DEM Parti PM üyesi Sıtkı Güngör, SMF üyeleri Metin Keleş ve Arzu Aksakal “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. Diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 

27 Şubat: İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında İstanbul’da SKM Genel Sözcüsü Tanya Kara, SKM üyesi Meliha Kayacı ile birlikte Aziz Yayla, Cengiz Kırlangıç ve Selda Aydoğdu gözaltına alındı. 29 Şubat’ta adileye sevk edilen 5 kişi “örgüte finansman sağlama” gerekçesiyle tutuklandı.

 

27 Şubat: Yine İzmir’de yapılan ev baskınlarında T.K., Mustafa Polat, Şerife Alpözel ve Mahir Kılıç isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Ertesi gün adliyeye sevk edilen 4 kişi “Örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla tutuklandı. 

 

29 Şubat: Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Dilan Ergül, işyerinden çıktıktan sonra evine yakın bir noktada polisler tarafından gözaltına alındı. Ertesi gün adliyeye sevk edilen Ergül, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. 

 

1 Mart: Amed’de Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticisi avukat Necat Çiçek evine yapılan baskında gözaltına alındı. Aynı gün mahkemeye sevk edilen Çiçek, adli kontrol hükümlerince serbest bırakıldı

 

1 Mart: Wan’ın Reya Armuşe (İpekyolu) ilçesinde DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi Harun Cavğun gözaltına alındı. Cavğun ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.  

 

5 Mart: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların gerekçesi bilinmezken yurttaşların emniyetteki işlemleri devam ediyor. 

 

6 Mart: Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında DEM Parti Pirsûs İlçe Eşbaşkanı Nazlı Binici, Belediye Meclis Üyesi adayları Serkan Bali, Selami Kip’in bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Öte yandan İstanbul Esenyurt ilçesinde de 3 yurttaş gözaltına alındı. Yurttaşların emniyet işlemleri devam ediyor. 

 

/Mezopotamya Ajansı- Tolga Güney/

İlginizi Çekebilir

Amerika, Moskova’daki vatandaşlarını 48 saat boyunca kalabalık alanlardan uzak durmaya çağırdı
Erdoğan: Bu benim son seçimim

Öne Çıkanlar