Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 800’üncü gününe girdi

GenelGündem
Adalet Nöbeti eylemlerini 800 gündür sürdüren Şenyaşar ailesi, adalet sağlanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.
Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 800’üncü gününde devam etti.
Nöbetin 800’üncü günü dolayısıyla adliye önünde açıklama yapıldı. “5 yıldır sadece adalet istiyoruz” yazılı pankartın taşındığı açıklamaya Urfa Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri katıldı.
MÜCADELE MESAJI
Aynı zamanda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Riha (Urfa) Milletvekili olan Ferit Şenyaşar, “Büyüklerimiz ‘Bir eşyanızı nerede kaybedersiniz orada arayın’ diyor” dedi. Şenyaşar, bu yüzden adliyede önünde olduklarına işaret ederek, kardeşlerine ve babasına yapılan saldırının kameraların önünde yapıldığını anımsattı. Şenyaşar, hastane kayıtlarının hala savcılığa teslim edilmemesine tepki gösterdi. Adalet gelene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Şenyaşar, “Bu mücadele olmasaydı, olay faili-meçhul olarak kapatılacaktı. Bizim mücadelemizle bir dava açıldı” dedi.
Hastane kayıtlarının gizlendiğini, ancak polis kamera görüntülerinin ellerinde olduğunu ve suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Şenyaşar, “4 buçuk yıldır bir adım atmayan savcı, kardeşimi cezaevine gönderdi. 5 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor. 2 Haziran’da ben bir hak savunucusu olarak meclise gideceğim. Adalet mücadelemizi Ankara’da sürdüreceğim” diye kaydetti. Şenyaşar, Riha’daki sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve hukuk örgütlerine annesi Şenyaşar’ı mücadelesinde yalnız bırakmama çağrısı yaptı.
‘ZULÜM DEVLETİ’
Adaletin olmadığını haykıran Emine Şenyaşar ise, iktidara, “Ne devlet, ne hukuk var. Oğlumu tekli hücreye koymuşlar. Katiller geziyor. Niye tutuklamıyorsun? Yeter oğlumu bırak. Bu adalet mi? Bize zulüm ettikleri için buraya oturduk. Bu devlet zulüm devleti. Hastane kayıtlarını çıkarsınlar, dünya görsün. Neden kayıtları saklıyorsunuz? Ben bu devleti kabul etmiyorum” şeklinde tepki gösterdi.
Açıklama, “Hak, hukuk, adalet” sloganlarının ardından son buldu.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

CHP listelerinde seçilen 10 Gelecek Parti milletvekili CHP’den istifa etti
Almanya’da IŞİD’e operasyon: 1’i Türk vatandaşı 7 kişi gözaltına alındı

Öne Çıkanlar