Şeyh Said’in torununa verilen ‘Türk bayrağı paylaşma cezası’ kaldırıldı

GenelGündem

“Terör propagandası” yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Şeyh Said’in torunlarından Ruşen Fırat hakkında, sevk edildiği mahkeme tarafından “sosyal medyadan bir ay boyunca Türk bayrağı paylaşma” kararına tepkiler üzerine söz konusu karar kaldırıldı.

Erzurum’un Hınıs ilçesinde yaşayan Şeyh Said’in torunlarından Ruşen Fırat sosyal medya hesaplarından HDP ve Kürdistan bayrağını paylaştığı için “örgüt propagandası” iddiası ile evinde gözaltına aldı.

Emniyetteki sorgunun ardından adliyeye çıkarılan Fırat, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebiyle Hınıs Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, Fırat’ın “örgüt propagandası” içerdiği iddia edilen paylaşımlar yaptığı sosyal medya hesaplarından bir ay boyunca her gün Türk bayrağı paylaşmasına karar verdi.

Fırat, bu kararın ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Karar sonrası Fırat bayrak görseli paylaşmaya başladı.

Karara, kamuoyu ve çok sayıda siyasetçi büyük tepki gösterdikten sonra kararın kaldırıldığı öğrenildi.

Karar kaldırıldı

Rûdaw’a konuşan Fırat’ın avukatı Mehdi Özdemir, “Bizim itirazımız üzerine her gün bayrak paylaşma cezası kaldırıldı, sadece haftada bir gün karakola gidip imza atma kontrolü devam edecek” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Fırat’a verilen yurt dışı çıkış yasağının da süreceği öğrenildi.

Diyarbakır Barosu’ndan açıklama

Diyarbakır Barosu da yaptığı açıklamada, “Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yürütülen bir soruşturma kapsamında sorgu hakimliğine sevk edilen kişi hakkında adli kontrol süresi içerisinde her gün türk bayrağının sosyal medya hesaplarından paylaşmasına dair adli kontrol kararı, Baromuzca sunulan hukuki destek ve yapılan itiraz neticesinde kaldırılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Türk savaş uçakları Duhok kırsalını bombaladı
Kürdistan Hükümeti’nden Şii gruplara yanıt: İsrail’in karargahı yok

Öne Çıkanlar