SGDF Üyesi Müslüm Koyun’a 7 yıl 1 ay hapis cezası verildi

Genel

9 Şubat 2024 tarihinde Eskişehir’de, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve tutuklanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Müslüm Koyun’a Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılandığı bir davada 7 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

SGDF’nin yaptığı açıklamaya göre Müslüm Koyun’a “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla verilen 10 aylık ceza ise “pişmanlık göstermediği” iddiasıyla ertelenmedi.

SGDF Müslüm Koyun’un duruşması öncesi şu ifadelerle dayanışma çağrısı yapmıştı:

Müslüm’ün dosyasında sıralanan “suç”ların özü, özeti Müslüm’ün yılmadan devrimcilik yapmasıdır. Devrim şehitlerini andığı için, Kürt halkına yönelik saldırılara karşı eylemlere katıldığı için, Polen Gençlik Kültür Evi’nde atölyeler yaptığı için yıllarca tutsaklığa mahkûm edilmek isteniyor. Tüm kamuoyunu duruşmayı takip etmeye, duruşmaya katılmaya çağırıyoruz.

Genel seçimlerde, tutuklu iken Yeşil Sol Parti’nin Eskişehir Milletvekili adayı da olan Müslüm Koyun 5 Ocak 2023’te tahliye edilmiş, 9 Şubat 2024 tarihinde ise evi basılarak gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

 

 

İlginizi Çekebilir

Reuters: Erdoğan Türkiye’nin en yüksek mahkemesini frenlemenin yolunu arıyor
Trump’ın Illinois ön seçimlerine girmesi yasaklandı

Öne Çıkanlar