Şimşek’ten ilk açıklama: Rasyonel bir zemine dönme dışında seçenek kalmamıştır

Nureddin Nebati’den görevi devralan Mehmet Şimşek’ten ilk açıklama: Rasyonel bir zemine dönme dışında seçenek kalmamıştır

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Şimşek, görev devir teslim töreninde yaptığı açıklamada “şeffaflık, öngörülebilirlik ve rasyonel zemine dönme” mesajları verdi.

Erdoğan’ın yeni kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alacak olan Mehmet Şimşek, bu göreve Nureddin Nebati’den devraldı.

Mehmet Şimşek, devir teslim töreninde yaptığı ilk açıklamada “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır.” dedi.

Bakan Şimşek’in ilk açıklaması, ekonomide ortodoks politikalara dönüleceğinin sinyali olarak yorumlanıyor.

“Hükümetimizin temel hedefi, toplumsal refahı artırmaktır” diyen Bakan Şimşek basın toplantısında şunları söyledi:

“Bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi özlenen bir refaha ulaşmada anahtar olacaktır.”

“Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjoktörde, kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli programımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için fiyat istikrarının sağlanması temel hedefimiz olacaktır.”

“Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneye düşürülmesi, öngörülebilirliği artırması, yapısal dönüşümü hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla merkez bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel politikamız olacaktır. Bu öncelikler çerçevesinde çalışmalarımızı eş gündüm çerçevesinde güçlü bir koordinasyon sağlayarak sürdüreceğiz”

2018 seçimleri sonrası ekonomi yönetimi Hazine ve Maliye Bakanlığı adı altında yeniden yapılandırılmış ve bu göreve Berat Albayrak’ı atanmıştı.

Albayrak’ın istifası sonrası yerine  Lütfü Elvan getirildi. Elvan’ın istifası üzerine ise görevi o dönem Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Nureddin Nebati devralmıştı.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Hakan Fidan’a ilk tebrik Azerbaycan, Küba ve İran’dan geldi
Ramazan Kaya: Yaşar Hanım’ın Anıları ve Kadın Anlatılarının Tarihsel Önemi

Öne Çıkanlar