Sınır Tanımayan Gazeteciler Genel Direktörü hayatını kaybetti

GündemMedya

RSF olarak bilinen, dünya çapında saygın bir basın kuruluşu olan Sınır Tanımayan Gazeteciler  örgütünün başkanlığını yürüten Christophe Deloire hayatını kaybetti. 

RFS başkanının dün 53 yaşında beyin tümörü nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Deloire, birkaç haftadır yaşam mücadelesi veriyordu. Deloire, 12 yıldır Sınır Tanımıyan Gazeteciler Birliği’nin başkanıydı. 

RSF Yönetim Kurulu Başkanı gazeteci Pierre Haski yaptığı açıklamada  “Christophe Deloire bilgi edinme hakkı için çok önemli bir dönemde örgüte liderlik etti. Bu temel hakkın savunulmasına önemli katkılar yaptı” dedi. 

Christophe Deloire küresel çapta basın özgürlüğü ve gazeteciler yönelik baskılar konusunda oldukça ciddi çalışmalar yaptı. 

Christophe Deloire aynı zamanda bir çok habere imza attı. Farklı gazete ve dergilerde çalıştı. RSF’nin başkanı olmadan öncede 2008-2012 yılları arasında Paris’te Centre de Formation des Journalistes’i (CFJ) yönetti. Ayrıca 1998-2007 yılları arasında Le Point dergisi için çalıştı.

1985 yılında Fransa’da dört gazeteci tarafından kurulan RSF, yıllar içinde dünya çapında basın özgürlüğü ve haber alma hakkının öncüsü haline geldi.

RSF 2002 yılından bu yana 180 ülkede gazetecilere karşı işlenen ihlallere ilişkin yıllık bir rapor yayınlıyor. “Dünya basın özgürlüğü endeksi” olarak bilinen rapor, birçok medya ve uluslararası kurum için en önemli ölçütlerden biri olarak görülüyor.

RFS bir çok kez Türkiye’de Kürt basının karşı karşıya kaldığı baskılara ilişkinde rapor yayımladı. 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Urfa’da Suriyeli bir kadın öldürüldü
Bitlis’te kaza: 2 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı

Öne Çıkanlar