Sosyal medyada Kürtçe ders başladı

MED-DER, sosyal medya hesapları üzerinden Kurmanci ve Kirmançkî videolarla uygulamalı olarak dil eğitimine başladı.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) 2017 yılında kurulduğundan bu yana Kürt dilinin gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Dil kursları yanı sıra panel, söyleşiler ve dil üzerinde çalışmalar da yürüten dernek, yeni bir çalışmaya imza attı. Derneğin X hesabından Kürtçe’nin Kurmanci ve Kirmançkî lehçelerinde günlük kelimelerle uygulamalı videolar paylaşılıyor.

‘UYGULAMALI DİL ÖĞRETİMİ’

MED-DER Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Holat, bu çalışma ile Kürtçe’nin yaşamda daha çok pratikleşmesi ve kullanılmasını hedeflediklerini belirtti. Sanal medya mecralarının bugün en kullanılan araçlardan olduğuna dikkat çeken Holat, “Biz de sosyal medyada çalışmalarımızı görünür kılmak istedik. Bu yüzden bu çalışmaya başladık. Bu çalışmamıza daha basit kelime ve cümleler ile başlattık. Bu toplumun ilgisini çekiyor” dedi. Holat, çalışmalarına dair değerlendirme ve eleştiriler aldıklarını da aktardı.

Kurmanci ve Kirmançkî lehçelerinde çekilen uygulamalı videolara, Kürtçe’nin diğer lehçelerini eklemek için de çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Holat, “Kürtçe bilmeyen kişileri göz ardı etmedik ve biz de kolay kavramlardan başlayalım dedik. Gün geçtikçe daha bilimsel cümlelerle devam edeceğiz. Sosyal medyada ‘medkurdi.org’ hesabını kullanıyoruz. Halkımız bu adresten çalışmalarımızı takip edebilir. Halkın eleştiri ve değerlendirmeleri de bizim için önemlidir. Eksikliklerimizi eleştirmeleri önümüzü açar” dedi.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Amerika’dan Netanyahu’ya Kongre’de konuşma daveti
IMF ve Ukrayna 2,2 milyar dolarlık kredi için anlaştı

Öne Çıkanlar