Soylu: HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle ilişkisini görmedim

Soylu: HÜDA PAR'ın bir terör örgütüyle ilişkisini görmedim

Google Haberlere Abone ol

Cumhur İttifakı ortağı HÜDA PAR’la ilgili soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle ilişkisini belirtebilecek bir yapılanma içerisinde olduğunu görmedim” dedi

DUVAR – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam katıldığı TV100 canlı yayınında HÜDA PAR, Kızılay ve başka birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Cumhur İttifakı’nı destekleyen ve AK Parti sıralarından milletvekilleri aday gösteren HÜDA PAR’ın Hizbullah’la ilişkisi olduğu iddialarına yönelik konuşan Soylu, şu yanıtı verdi:

“HÜDA PAR’da Hizbullah da dahil benim dönemim içerisinde biz bunlarla ilgili bir tek adım görmedim. HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle ilişkisini belirtebilecek bir yapılanma içerisinde olduğunu görmedim. Tespit etmedim, tespit edersem yaparım zaten. Bir siyasi partinin terör eylemini gördünüz mü? Ya bırakın Allah’ını severseniz böyle tartışmaları. PKK’ya meşruiyet sağlamak için birilerinin ortaya çıkardığı şeyler.”

‘MÜLAKAT OLMAK ZORUNDA’

Mülakatın kaldırılması vaadine ilişkin görüşleri sorulan Bakan Soylu, devletin nitelikli yerlerine alım yapılması durumunda mülakatın zorunlu olması gerektiğini söyledi. Soylu şöyle devam etti:

“Devletin nitelik işlerinin dışında bu elbette ki yapılabilir, buna itiraz etmiyoruz. Ama dünyanın bütün önemli şirketlerinin tamamında mülakat var. Ama siz devletin nitelikli işlerine adam alacaksanız buna mülakat yapmak zorundasınız. Diyelim ki kaymakamlığın bir arazı var. Birini polis yapıyorsunuz, asabiyeti var. Olabilir mi? Bazı işler var mesela Aselsan’ı ne yapacaksınız? Havelsan’ı ne yapacaksınız? Burada elbette ki hakkaniyeti ve adaleti yedirmeyecek bir şekilde bunu yapabiliriz.”

‘KIZILAY BAŞKANINI GÖREVDEN ALAMAM’

Kızılay’ın deprem anında çadır satışı yapması ve Kerem Kınık’ın istifasının istenmesine dair konuşan Soylu, görevden alma yetkisi olmadığını söyledi. Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kızılay bizim en güçlü kurumumuz. Eksikler olmuştur. Ama dönüp burayı taşlamanın bir anlamı yok. Kurumun kendi içerisinde bir işleyişi vardır. Bırakalım kurum kendisi karar versin. Biz kurumun başkanını görevden alma yetkisine haiz değiliz. Böyle bir yetkim yok. Kimsenin de böyle bir yetkisi yok. Kızılay kendine ait kamuya ait bazı özellikleri olan bir sivil toplum örgütü. Ve bu sivil toplum örgütü kendi içerisindeki bu değerlendirmeleri yapar.”

Soylu, Türk Kızılay’ın çadır satışına ilişkin de “Kızılay’ın konteyner fabrikası var. Kızılay’ın çadır fabrikası var. Yıllardan beri bu işleri yapar Kızılay. Türkiye’de çadır yapıldığı firma var. Onlara ihale açarız. Bizim son iki üç ihalemizi, yedi ay önce Kızılay aldı. Bu da normal değil mi? Önce anlaşmış sonra anlaşmış. Bunu bilmiyorum bir terminleşmişler. Bu orada değerlendirilebilir. Ama orayı yıpratmakla ne kazanacaksın? Kızılay’ı yıpratmak mı? Bizim yemek işini de gördüler. Allah bin kere razı olsun. Daha da sosyal meselelerde ellerinden gelen katkıyı gösterdiler. Allah bin kere razı olsun. Ve Kızılay bizim kurumumuz. Bence Kızılay’ı yıpratmayalım.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Duvar