Steinmeier’den siyasi şiddeti dışlama çağrısı

DünyaGündem

🔴 Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Köln’de göçmen esnafın çoğunlukta olduğu Keup Caddesi’ni hedef alan ırkçı saldırının 20. yıl dönümünde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Steinmeier, Keup Caddesi’nin Nasyonal Sosyalist Yeraltı adlı terör hücresinin düzenlediği bombalı saldırının 20’nci yıldönümünde tüm demokratları ve ırkçılık karşıtlarını birlikte durmaya çağırdı.

Steinmeier 9 Haziran 2004’teki saldırıdan tam 20 yıl sonra düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada “Arkasındaki nedenler ne olursa olsun, siyasi görüş mücadelesinde siyasi şiddeti dışlamamız önemli. İster aşırı solcu ister aşırı sağcı isterse de dini fanatizm olsun, şiddet demokrasiyi tahrip eder ve biz bunu istemiyoruz” dedi.

Steinmeier “Demokrasi aşırıcılığın hangi yönden geldiğini sormaz. Demokrasi, onu savunan çoğunluğun gücüne ve dayanışmasına ihtiyaç duyar” ifadelerini kullandı. Anma töreninde geçtiğimiz günlerde Mannheim’da bir radikal İslamcı tarafından bıçaklanarak öldürülen polis memuru da anıldı.

Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst’ün de katıldığı tören caddeye patlayıcı konmuş olabileceği şüphesi nedeniyle gecikmeyle başladı.

/Kaynak:DW/

İlginizi Çekebilir

Blinken, Gazze’de ateşkes süreci için Orta Doğu turuna çıkıyor
İranlı insan hakları savunucusu Nergis Muhammedi’nin davası başladı

Öne Çıkanlar