Sudan’da bir köye düzenlenen saldırıda 100 kişi öldürüldü

DünyaGündem

Sudan’ın orta kesimlerindeki Cezira eyaletinin Ved en-Nora köyünde Hızlı Destek Kuvvetleri’nin (HDK) saldırıları sonucunda 100’den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Cezira Eyaleti Vali Vekili et-Tahir İbrahim el-Hayır, Sudan resmi haber ajansına (SUNA) yaptığı açıklamada, HDK’nin Ved en-Nora köyü ve çevresinde gerçekleştirdiği “acımasız ihlallerin kapsamlı bir savaş suçu olduğunu” belirtti.

Bu olayın, uluslararası toplum tarafından kınanması gerektiğini vurgulayan el-Hayır, “Milisler, her gün vatandaşlarla savaşının devam ettiğini vurguluyor. Milisler, halka en sert işkence türlerini uyguluyor ve tüm mülklerini yağmalıyor” ifadelerini kullandı.

Yerel Medeni Direniş Komitelerince sosyal medyadan yapılan paylaşımda, “Ved en-Nora köyü, bugün, HDK milislerin köye 2 kez saldırıp yüzlerce şehidi öldürmesinin ardından bir soykırıma tanık oldu” ifadeleri yer aldı.

Sosyal medyada paylaşılan ve köye ait olduğu iddia edilen görüntülerde, 100’den fazla kişi toplu olarak defnedildi.

Batıdaki Faşir’de çatışmalar şiddetlendi

Diğer taraftan ülkenin batısındaki Kuzey Darfur eyaletinin merkezi Faşir’de Sudan ordusu ile HDK arasındaki çatışmalar bugün de şiddetlendi.

Faşir Direniş Komitelerince yapılan açıklamada, “Şehirdeki Ordu Komutanlığı yakınında ve şehrin güney ile doğu mahallelerinde, HDK tarafından topçu bombardımanı devam ediyor. Şehirden dumanlar yükseliyor” denildi.

Ordu, yaptığı açıklamada, “Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Darfur Hareketleri Müşterek Kuvvetleri, durumun istikrarını ve ordunun savaşın tüm yönleri üzerinde kontrolünü duyuruyor” ifadesini kullandı.

 

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Hevserokên giştî li kolanên Colemêrgê ne
Uluslararası hukuk örgütleri Tahir Elçi için adelet istedi

Öne Çıkanlar