Sudani, Amerikalı yetkililerle Irak’tan çekilmeyi görüştü

DünyaGündem

🔴Irak Başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani, Bağdat’ta Uluslararası Koalisyon güçlerinin ülkeden çekilmesi de dahil olmak üzere ikili savunma ilişkilerini görüşmek üzere üst düzey ABD Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi….

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Görüşmede, IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon’un misyonunun sonlandırılması ve Irak ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi prosedürleri ele alındı” ifadeleri yer aldı.

ABD Savunma Bakanlığı Orta Doğu Politikasından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Daniel Shapiro, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski’nin de eşlik ettiği heyete başkanlık etti.

Başbakanlık ofisine göre, iki taraf ayrıca Irak’ın karşı karşıya olduğu güvenlik tehditlerini de ele aldı.

Romanowski, sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda hem Sudani’nin hem de Shapiro’nun görüşmede, “ABD-Irak ikili savunma ilişkisini genişletmenin yanı sıra ABD, Irak ve bölgeye yönelik sürekli güvenlik tehditlerini” ele aldığını söyledi.

Bağdat, ABD öncülüğündeki IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un misyonu sonlandırmak ve Irak’taki yabancı birliklerin varlığını sona erdirmek istiyor.

Ocak ayında Sudani, koalisyonun Irak’taki misyonunun geleceğini görüşmek üzere ABD-Irak Yüksek Askeri Komisyonu’nun ilk toplantısına başkanlık etti.

ABD-Irak Yüksek Askeri Komisyonu, “IŞİD tehdidini, operasyonel ortamı ve Irak güvenlik güçlerinin yeteneklerini görüşmek” üzere Bağdat’ta birkaç toplantı düzenledi. Irak hükümeti, ABD’nin İran yanlısı Iraklı paramiliter gruplara yönelik misilleme saldırılarına öfkesini dile getirmişti.

Sert çizgideki Şii politikacılar, Bağdat’a ABD birliklerini Irak’tan çıkarması çağrısında bulunmuştu.

Pentagon, şubat ayındaki toplantı turlarına rağmen Washington ve Bağdat’ın Irak’taki ABD gücünün ülkeyi terk etmesi için herhangi bir zaman çizelgesi belirlemediğini bildirdi.

Irak Hükümet Sözcüsü Basem el- Awadi, devlet medyasına ocak ayında yaptığı açıklamada koalisyonun Irak’taki misyonunun sona edeceğini söylemişti.

Bağdat, komisyonun amacının ülkedeki koalisyon güçlerinin varlığına son vermek olduğunu söylerken, Washington bu adımı koalisyonun rolünde bir “geçiş” olarak tanımladı.

ABD’nin Irak’la güvenlik ilişkisi, Aralık 2021’de Bağdat’ın, Irak hükümetinin egemenliğinin ihlali olarak gördüğü ABD eylemlerine – en dikkat çekeni İranlı komutan Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi liderlerinden  Ebu Mehdi el-Mühendis’in 2020’nin başlarında Bağdat’ta öldürülmesi – duyduğu öfkeyle tetiklenen bir danışmanlık ve yardım rolüne dönüştü.

Irak’ta yaklaşık 2.500, Suriye’de ise 900 ABD askeri bulunuyor.

/rd/

İlginizi Çekebilir

Ukrayna: Rusya’nın düzenlediği füze saldırısında ölü sayısı 36’ya yükseldi
NYT: Parkinson uzmanı doktor Beyaz Saray’ı 8 ayda 8 kez ziyaret etti

Öne Çıkanlar