Süper Salı ön seçimlerine Başkan Biden ve Trump damga vurdu

DünyaGündem

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesi Süper Salı adıyla bilinen dün Cumhuriyetçi Parti 15, Demokrat Parti’de ise 16 eyalette ön seçim yaptı.

Oy sayımı devam ederken Başkan Joe Biden tüm eyaletlerde ve Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olmak için yarışan eski Başkan Donald Trump’ın Vermont hariç, tüm eyaletlerle kazanması öngörülüyor.

Trump bu sonuçla partisinin başkan adaylığını kazanmanın eşiğine geldi.

Demokrat Parti’de ise Biden’ın karşısında ciddi bir rakip yok.

Biden’ın da aynı eyaletler ve Utah ve Vermont’da da kazanacağı öngörülüyor. Biden ayrıca, Iowa’daki ön seçimi de galibiyetle tamamladı.

Cumhuriyetçilerde ise, Vermont eyaletinde başa baş geçen seçim mücadelesinde Trump’ın adaylıktaki rakibi Nikki Haley kazandı.

5 Kasım’daki seçimin, Biden ve Trump arasındaki 2020 yarışının bir tekrarı olacğı artık neredeyse kesin gibi.

Trump çok rahat

Öte yandan az da olsa Nikki Haley ile rekabeti merak edilen Trump, 15 eyaletin Vermont hariç 14’ünde rahat kazanarak Cumhuriyetçi seçmen nezdinde partinin tek başkan adayı olduğunu ortaya koydu.

Vermont eyaletindeki ön seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50 civarında oy alan Haley ise yüzde 45 düzeyinde oy alan Trump karşısında dün geceki başarısını kazandı. Haley hafta sonu başkent Washington DC’deki ön seçimlerin ardından ikinci kez bir eyaletteki ön seçimi kazanmış oldu.

Trump ise beklendiği gibi ülkenin doğusundan batısına aldığı oylarla 5 Kasım seçimleri için Cumhuriyetçi seçmenlerin favori adayı olduğunu gösterdi.

Alabama’da yüzde 83 civarında oy alan Trump, Arkansas’ta yüzde 75, California’da yüzde 74, kritik eyaletlerden Kuzey Carolina’da yüzde 74, Texas’ta yüzde 78 ve Virginia’da da yüzde 63 düzeyinde oya ulaştı.

Dünkü sonuçların ardından Trump’ın 893 Cumhuriyetçi delegeye, Biden’ın ise bin 289 Demokrat delegeye ulaştığı bildirildi.

15-18 Temmuz 2024 tarihlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin Milwaukee’deki parti kongresinde, 19-22 Ağustos tarihleri arasında ise Demokrat Parti’nin Chicago’daki parti kongresinde, ön seçimlerde seçilen delegelerin de oylarıyla partilerin başkan adayları resmen belirlenip açıklanacak.

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

31 Mart Yerel Seçimleri: Kesin aday listeleri yayınlandı
DEM Parti Ankara Türkdoğan: Aday çıkarmamız MHP’den Yavaş’a oy kaymasına neden olacak

Öne Çıkanlar