Suriye: Diyalog için tek şart Türkiye’nin işgal ettiği topraklardan çekilmesidir

DünyaGündem

Suriye Dışişleri Bakanı, Suriye-Türkiye diyaloğunun temel şartının Ankara’nın “işgal ettiği” Suriye topraklarından çekilmeye hazır olduğunu duyurması olduğunu söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal El Mikdad, İranlı mevkidaşı İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bagheri Kani ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Şam’da düzenlenen ortak basın açıklamasında konuşan Suriye Dışişleri Bakanı “Suriye-Türkiye diyaloğunun temel şartı, Ankara’nın işgal ettiği topraklarımızdan çekilmeye hazır olduğunu beyan etmesidir” dedi.

Suriye resmi ajansı SANA’da yer alan habere göre Suriye Dışişleri Bakanı Faysal El Mikdad, “Türkiye’nin işgal altındaki topraklarımızdan çekilme ve terör örgütlerine verdiği desteği durdurma konusundaki kararlılığını yansıtan kesin Türk taahhütlerini görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı ise şunları söyledi:

“Bugün Suriye’ye, Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi ve arkadaşlarının şehadeti olayında bizimle dayanışmalarından dolayı İran hükümeti ve halkı adına Suriye hükümetine ve halkına şükranlarımı ve takdirlerimi iletmek için geldim.”

Bakiri Kani, İran ve Suriye’nin yakın ilişkilere sahip müttefikler olduğuna ve bölgede istikrarın temel direkleri olarak görüldüklerine dikkat çekti.

Bakiri Kani ayrıca, “İran, İsrail işgaline karşı direnişin her zaman olduğu gibi dimdik yanındadır… Siyonist oluşumun Gazze Şeridi’nde Filistin halkına karşı işlediği suçlara son verilmeli ve onlara koşulsuz insani yardım ulaştırılmalıdır ” ifadelerini kullandı.

/rd/

İlginizi Çekebilir

İsrail Savaş Kabinesi, Lübnan için toplanacak
Mayıs ayı enflasyonu yüzde 75 ile bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Öne Çıkanlar