‘Suriyeliler ev bastı’ iddiası üzerine Kocaeli’nde halk sokağa döküldü

GenelGündem

Kocaeli Dilovası’nda Suriyeli birkaç kişinin, ellerinde sopa ve silahla komşularının evini basmaya yeltendiği iddia edildi.

Bu olay üzerine Dilovası sakinleri, “Ovada mülteci istemiyoruz” diyerek yürüyüş yaptı. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, eylemin bu akşam Kaymakamlık önünde devam edeceğini söyledi.

Sosyal medyada bir video paylaşan Türkkan, “Kentim Kocaeli Dilovası’nda Suriyelilerin bir evi basması üzerine başlayan hadiseler bu gece halkın sokağa çıkması ile devam etti. Vatandaşlar şimdi dağılıyor. Yarın akşam Kaymakamlık önünde toplanıp, Suriyeliler’in Dilovası’nı terketmesini isteyecekler” ifadelerini kullandı.

Valilikten açıklama geldi

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “02.07.2023 günü Dilovası ilçemizde bir hayvanın (köpek) öldürülmesi olayına sebebiyet verdiklerini düşündükleri kişiye yönelik bir gurup vatandaşımızla aralarında yaşanan tartışma ve sonrasında meydana gelen olaylara güvenlik birimlerimizce süratle müdahale edilmiştir” denildi.

Gözaltına alınan kişilerden yabancı olan 10 kişinin sınır dışı edilmek üzere Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Evcil hayvanın (köpek) ölüm sebebinin tespit edilmesi için de numuneler alınmak suretiyle gerekli incelemeler yapılmaktadır. 

Bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerde yabancı uyruklu şahısların vatandaşlarımıza ait evlere saldırdığı şeklinde görüntülerin paylaşıldığı ancak bu görüntülerdeki kişilerin yabancı uyruklu şahıslar olmadığı köpeği ölen şahıs ve yakınları olduğu tespit edilmiştir. Hiçbir vatandaşımızın evine saldırı gerçekleştirilmemiştir. Gerçeğe aykırı ve provakatif amaçlı yayınlanan haber ve görüntülere itibar edilmemesi gerektiği hususu kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

 

/T24/

İlginizi Çekebilir

Manisa’da annesini öldüren erkek gözaltına alındı
İslam İşbirliği Teşkilatı: Kuranın yakılmasını şiddetle kınıyoruz; bu tür provokasyonlara karşı önlem alınmalıdır

Öne Çıkanlar