Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden duruşmaya katılım çağrısı

GenelGündem

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nın 106’ncı ayında “33 Düş Yolcusu için adalet” diyerek yarın görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Kobanili çocuklara oyuncak götürmek için Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 sosyalist genci, katliamın 106’ıncı ayında Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde andı.

Anmaya, katledilenlerin yakınları ile katliamdan yaralı kurtulanlar, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Devrimci Parti üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Hapishane Komisyonu üyeleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Anmada, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartın yanı sıra katliamda yaşamını yitiren gençlerin fotoğraflarının yer aldığı kırmızı dövizler taşınırken, sık sık, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma, unutturma” ve “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları atıldı.

 106 AYDIR ADALET MÜCADELESİ

 Açıklamayı yapan Hilda Selen, 106 aydır adalet mücadelesi verdiklerini ve etkili bir soruşturmanın olmadığını belirterek, “Yapılan saldırılar sonrası yapılacak etkili soruşturmanın diğer katliamları da engelleyeceği ortada. Buna rağmen 5 Haziran Diyarbakır patlaması aydınlatılmış olsaydı 20 Temmuz Suruç katliamı olmayacaktı. Suruç katliamı aydınlatılmış olsaydı 10 Ekim katliamı olmayacaktı” dedi.

 ‘DELİLLER İŞLEME KONULMADI’

 Avukatların ulaştığı delillerin mahkeme tarafından işleme konulmadığını vurgulayan Selen, “Tanık olarak dinlenen Fadile Uyanık isimli kişi katliam günü olay yerinde bulunan motorun sahibidir. Fadile Uyanık verdiği ifadede motorun kendisine ait olduğunu kabul etmeyerek yalan ifade verdi. Motorun sahibi olduğu resmi satış belgeleriyle mahkeme tarafından da doğrulanmaktadır. Mahkemeye açıkça yalan ifade veren Fadile Uyanık hakkında işlem yapılması talebimiz mahkeme tarafından ret edildi” ifadelerini kullandı.

 ‘TÜM BASKILARA KARŞI DİRENECEĞİZ’

 Cumartesi Anneleri ve Şenyaşar Ailesinin verdiği adalet arayışının kendilerine ışık olduğunu belirten Selen, tüm baskılara karşı direneceklerini aktardı. Selen, “Cumartesi İnsanları’nın 1000 haftalık mücadelelerini selamlıyor, yıllarca gözaltı ve tutuklamalara göğüs gererek kazandıkları Galatasaray Meydanı’nın tekrar adalet oturmalarına açılmasını istiyoruz. Emine Şenyaşar 110 gündür Adalet Bakanlığı önünde nöbet tutuyor. Adalet Bakanlığı önünde direnişini sürdüren Emine Şenyaşar’ı Halitağa Caddesinden selamlıyor, onurlu mücadelesinde yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

Selen, yarın Riha’da katliama ilişkin firari sanıklar yönünden görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Amedspor Kongresi 4 Haziran’da yapılacak  
Amerika, Netanyahu hakkındaki ‘yakalama kararı başvurusunu’ reddetti

Öne Çıkanlar