Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı 7 yıl aradan sonra Tahran’d

DünyaGündem

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal Bin Ferhan, başkent Tahran’da bir araya geldi.

Bu ziyaret, 7 yılın ardından ilişkilerin düzeltilmesi sonrası Suudi Arabistan’dan İran’a dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret özelliğini taşıyor.

Abdullahiyan, resmi ziyaret çerçevesinde Tahran’da bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan’ı Dışişleri Bakanlığı binasında karşıladı.

Resmi karşılamanın ardından Abdullahiyan ile Bin Ferhan ikili görüşmeye geçti. İkili, görüşme sonrası basın açıklaması yapıldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan “İran ile kardeşlik ve iyi komşuluk ilişkileri kurmak için sabırsızlanıyoruz. İranlı hacıları memnuniyetle karşılıyoruz ve yakında Tahran’daki büyükelçiliğimizi açacağız” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise, Suudi Arabistan ile verimli görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Barış ve istikrarı sağlamak için Suudi Arabistan ile birlikte çalışacağız” dedi. Abdullahiyan, görüşmede Filistin ve Sudan’daki durumun da ele alındığını sözlerine ekledi.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Bahadori Cehromi, İran medyasına görüşme hakkında yaptığı açıklamada, Prens Faysal’ın ziyareti sırasında Tahran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik adımlar atacağını söyledi.

Suudi Arabistan’dan Dışişleri Bakanı düzeyinde İran’a en son ziyaret, 2006 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal tarafından yapılmıştı.

İran ile Suudi Arabistan arasında ilişkileri normalleştirme süreci

Suudi Arabistan’da Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin “terör” suçlamasıyla idam edilmesi sonrasında yaşanan gerginlik sürecinde Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Irak ve Umman’ın ev sahipliğinde 2021’de müzakerelere başlayan Riyad ve Tahran, 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililerin aracılığıyla 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

İran, 23 Mayıs’ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Enayeti’nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını açıklamış, 6 Haziran’da İran’ın Riyad Büyükelçiliği, 8 Haziran’da da Cidde Konsolosluğu yeniden açılmıştı.

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Taliban son ABD askerinin Afganistan’ı terk ettiği gün ulusal tatil ilan etti
Kışanak: İktidarın ‘Beka’ söylemi aşırı milliyetçi ve radikal dinci kimlik siyasetidir; muhalefet bu siyasete prim verdi

Öne Çıkanlar