Taha Nazif: Reisi’nin görevlerini birinci yardımcısı üstlenecek

DünyaGündem

İran İnkilap Koruma Konseyi Sözcüsü Taha Nazif, ”Anayasanın gerekli hükümleri dikkate alarak cumhurbaşkanı birinci yardımcısının dini lider Hamaney’in onayı ile  cumhurbaşkanı Reisi’nin görev, yetki ve sorumluluklarını üstleneceğini” açıkladı.

Sözcü Hadi Taha Nazif, Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyetin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak taziyesini sunarak “İmam Rıza’nın (a.s.) doğduğu gece bu sevdiklerimiz askerlik ücretlerini ve özverili hizmetlerini aldılar ve halk onların çabalarından dolayı minnettardır.” dedi.

Açıklamalarının devamında “Anayasa gerekli hükümleri dikkate almıştır. Liderliğin onayı ile birinci başkan yardımcısı başkanın sorumluluk ve yetkilerini üstlenecektir. Yargı başkanı, yasama organı başkanı ve başkan yardımcısından oluşan konseyin ise seçimlerin 50 gün içinde yapılmasına yönelik tedbirleri almakla yükümlüdür. “ ifadelerini kullandı.

Nazif ayrıca, dini lider Hamaney’in ülkede yasal düzenlemeler nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmayacak sözlerini bir kez daha hatırlattı.

/irna/

İlginizi Çekebilir

Muhammed Muhbir Reisi’nin yerine göreve başladı
Reisi’nin helikopterinde kurtulan olmadı

Öne Çıkanlar