Tahir Elçi Davası 12 Haziran’a ertelendi

GenelGündem

Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin davanın 10’uncu duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme avukatların taleplerini reddetti ve iddia makamına mütalaası sunması için son kez süre verdi. Duruşma 12 Haziran’a ertelendi.

Artı Gerçek‘in haberine göre Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin davanın 10’uncu duruşması, telpler reddedilerek 12 Haziran’a ertelendi. Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Sadece Tahir Elçi’nin kim tarafından öldürüldüğünü açıklayın. Ceza vermeyecekseniz de vermeyin. 37 yıldır avukatım, sadece Tahir’i kimin öldürdüğünü bulun” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 28 Kasım 2015’te yaptığı “Bu kadim bölgede çatışma istemiyoruz” açıklamasının ardından çıkan çatışmada katledilen Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili açılan davanın 10’uncu duruşması başladı.

Duruşmaya, Tahir Elçi’nin eşi CHPMilletvekili Türkan Elçi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi izledi.

DEM Parti Milletvekilli Ceylan Akça ile Fransa ve İtalya’dan avukatlar da duruşmayı takip etti.

Davada polis memurları F. T., S. T. ve M. S., ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’, firari sanık Uğur Yakışır ise ‘olası kastla ölüme sebebiyet verme’ suçundan yargılanıyor.

Sanık polisler SEGBİS ile duruşmaya katıldı. İddia makamı mütalaasını sunmadı, ek süre istedi.

‘GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKARACAK ARAŞTIRMA YAPILMADI’

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Bu dava normalde büyük duruşma salonunda görülüyordu. Sizden bir sonraki celsede büyük salonda görülmesini istiyoruz. Bize göre ağır, üzerine çokça konuşulması gereken bir dava. Mütalaanın bu süre zarfında hazırlanmamış olması da onlarca avukatın davaya katılmamasına sebep oluyor. İddia makamından gelecek mütalaa davayı eksik bırakacak.

Maddi gerçekleri ortaya çıkaracak gerekli araştırmalar yapılmadı. Geçen celse tüm taleplerimizi reddettiniz. Ara kararlarınızı da görmezden geldiniz. Sizden bir kez daha taleplerimizin kabul edilmesi yönünde talepte bulunuyoruz” dedi.

‘CİNAYETİN TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ’

Mahkemenin olay yerinde keşif yapmamasını eleştiren Eren, “Bu karar ne kadar sağlıklı olur? Israrla üzerinde durduğumuz Mardin Kebapevi kamerasının bulunduğu yere gitmediniz. Bize göre fotofilm kayıtlarına müdahale edilmiştir. Kendi kararınızdan vazgeçtiniz. Keşif kararı vermiştiniz. Hiçbir talebimizi dinlemediniz. Biz bu cinayetin tüm yönleriyle aydınlatılmasını istiyoruz. Bütün şüpheleri gidermeniz lazım” diye konuştu.

DAVUTOĞLU NEDEN DİNLENMEDİ?

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi kararından vazgeçilmesine tepki gösteren Eren, bunun gerekçesinin izah edilmesi gerektiğini söyledi.

‘BİR SUİKAST TAKSİRLE İŞLENMEZ

Yargılama sürecindeki eksiklere dikkat çeken Eren, “Bir suikast taksirle işlenmez. Maalesef soruşturma aşamasından farklı bir noktada değiliz. Bu dava dosyasını bekleyen milyonlarca insan var. Bu anlamda toplumun adalet konusunda tatmini için verdiğiniz ara kararlardan vazgeçmenizi istiyorum. Dosyanın iddia makamına tebliğ edilmesini istiyoruz” dedi.

‘KEŞİF YAPILMADAN VE TANIKLAR DİNLENMEDEN SAĞLIKLI KARAR VERİLEMEZ’

Avukat Zahide Beydağı, “Her seferinde taleplerimizi eddetiniz. Olay yerinin değişmiş olması gerekçesiyle keşif yapmadınız. Olayın gerçekleştiği gün çok sayıda basın mensubu vardı. Kimin nerede durduğu önemliydi. Bunun için tanıklar dinlensin diye talepte bulunduk. Şuan bulunduğumuz noktada keşif yapılmadan ve tanıklar dinlenmeden karar sağlıklı olmayacaktır. Taleplerimizi yineliyoruz ve kabul edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘KAMERA KAYITLARI ARAŞTIRILSIN’

Avukat Günal Kurşun, “Olayın gerçekleştiği yeri gören Mardin Kebap Evi kamerası kayıtlarını yurtdışına gönderilerek kayıtların silinip silinmediği anlaşılabilir. Bunların birçok örneği var. Kamera kayıtlarının araştırılmasını istiyoruz” dedi.

‘DİNLEME KAYITLARI MAHKEMEYE GETİRİLMELİ’

Avukat Mahsun Batı, “İki örgüt üyesi olaydan bir gün önce Bağlar’da polis aracına silahlı saldırıda bulunuyor. Ve bu iki kişi istihbari dinleme altında idi. CMK 135 kapsamında dinleme kayıtları getirilmelidir. Yürütmenin başındaki şahıs yani başbakan ‘bu cinayet siyasi bir suikasttir’ dedi. Kendisine katılıyoruz. Adaleti tesis etmeliyiz.

Tesis edebilmek için de delilleri toplamalıyız. Fakat savcılık delil toplamadan dosyayı mahkemenin kucağına bırakmıştır. Mahkeme heyeti cinayet mahalline temas etmeden hüküm kuramaz. Ara kararınızdan dönmenizi ve dinleme kararı olup olmadığı husunun aydınlatılmasını istiyor” diye konuştu.

‘KAMERA KAYITLARINI BİZ ÇÖZELİM’

Avukat Muhlis Oğurgün, “Bize verin, biz çözelim kamera kayıtlarını. Kazma yöntemi ile kayıtlarda silinme olup olmadığını ve geri kurtarılabilecek bir bölüm varsa öğreniriz. Heyetten bir kişi ve avukatlardan bir kişi görevlendirin ve biz çözelim” dedi.

‘DAVA CEZASIZLIKLA SONUÇLANMASIN’

Tahir Elçi’nin yeğeni avukat Berfin Elçi de “Tahir Elçi benim amcamde. Siyasi cinayetlere kurban gidenlerin faillerini ortaya çıkarmak için mücadele etti. Biz de onun faillerinin ortaya çıkarılması için mücadele ediyoruz. Bu yargılama tamamen avukatların çalışmaları ve özverisi sayesinde bu noktaya geldi. Sürekli aynı yerdeyiz. Mahlemeden aynı özveriyi göremiyoruz. Bir paradoksa girmiş bulunmaktayız. Bu dosyayı cezasızlıkla sonuçlandırmamanızı talep ediyorum” diye konuştu.

TALEPLER REDDEDİLDİ, DURUŞMA 12 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Mahkeme avukatların taleplerini reddetti ve iddia makamına mütalaası sunması için son kez süre verdi. Duruşma 12 Haziran’a ertelendi.

‘OLAY YERİNE GİTMEKTEN NEDEN KORKUYORSUNUZ?’

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Sayın başkan siz niye olay yerine gitmekten korkuyorsunuz? Dönemin başsavcısı ile Sur Emniyet Müdürlüğüne gittik. Kısa bir süre görüşme yapacağını söyledi. Ve o sırada kayıtların silindiğini düşünüyoruz. O gün baro başkanımız katledildiği gibi biz delil topluyorduk. Savcı iki gün sonra olay yerine gideceğini söyledi. Cinayet mahalline gidilecek gün güvenlik endişesiyle gidilmedi. Orda bir cinayet işlenmişse orada bulunan silahlı herkes şüphelidir” dedi.

‘TAHİR ELÇİ KİM TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ AÇIKLAYIN’

“Bu salonda hiçbirimizin adalet beklentisi yok” diyen Aktar, şöyle devam etti:

“Sadece Tahir Elçi’nin kim tarafından öldürüldüğünü açıklayın. Ceza vermeyecekseniz de vermeyin. 37 yıldır avukatım, sadece Tahir’i kimin öldürdüğünü bulun. Siz tek bir delil incelendiniz mi? Oysa tüm meslektaşlarım o kadar çalıştı ki. Tek talebim Tahir Elçi’nin faillerinin bulunmasıdır.”

İlginizi Çekebilir

Korucuların öldürdüğü DEM Partili Ahmet Gün cinayetinde dava açılmadan failler tahliye edildi
Mozambik’te saldırılar nedeniyle bir ayda 100 bin kişi yerinden oldu

Öne Çıkanlar