Tahliyesi ikinci kez ertelenen 30 yıllık tutsak için İHD’ye başvuru

 Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık hasta tutsak Sedat Atsız’ın tahliyesi ikinci kez ertelendi. Atsız’ın ailesi hak ihlallerine karşı İHD’ye başvurdu. 

 Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 1 Mart’ta infazı “pişmanlık” dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle 3 ay ertelenen 30 yıllık hasta tutsak Sedat Atsız’ın (54) tahliyesi, 5 Haziran’da bir kez daha 3 ay ertelendi. 5 Haziran’da cezaevini arayan Atsız’ın ailesine, tahliyesinin ikinci kez ertelendiği bilgisi verildi. Gerekçeye dair bir açıklama yapılmazken, aile hak ihlaline dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’ne başvuruda bulundu.

 Atsız’ın eşi Aygül Atsız, eşinin sağlık sorunları olduğunu belirterek, “Eşim hasta. Karaciğerinde leke var. Prostat ve böbrek rahatsızlığı var. Zaten bir suçu yokken 30 yıldır tutsak. Neden 3 ay, 6 ay tahliyeleri engelleniyor? Gerekçesini bilmiyoruz. Özgür olması gerekiyor. Onu çok merak ediyoruz” dedi. 

 Eşinin Kolostrofobi (kapalı alan korkusu) olduğunu ve ring aracında yolculuk yapamadığını söyleyen Atsız, bu nedenle hastaneye de gidemediğini belirtti. Atsız, “Cezaevindeki doktor ancak bir hap, ilaç veriyor. Başka bir şey yapmıyor, eşim acı çekiyor.” diye kaydetti.

 ‘NEDEN ‘PİŞMANIM’ DESİN?’

 Eşini en son 1 Mart’ta gördüğünü söyleyen Atsız, “Eşime ‘Pişman ol’ diyorlar. O da ‘pişmanım’ demiyor. Neden, ‘Pişmanım’ desin? Böyle bir şeyi onlara dayatmaları mantıklı değil. Bunu kınıyorum. Onlar içeride perişan oldukça, biz de dışarıda perişan oluyoruz. Cezası biten bir insan özgür bırakılır, esir edilmez” tepkisinde bulundu. Atsız, “Artık yeter. Cezalarını çekmişler. Neden bu kadar zorluk çıkarıyorlar, zulüm, hakaret ediyorlar? Kürt olduğumuz için mi?” diye sordu. 

 SEDAT ATSIZ KİMDİR?

 Atsız, 1994 yılında 24 yaşındayken İstanbul’da gözaltına alınarak,  Diyarbakır Devlet Güvenlikli Mahkemesi’nde (DGM)  yargılandı. Atsız’a yargılandığı dosyadan “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Atsız, 30 yıl boyunca sırasıyla Muş, Tekirdağ, Amed ve Bolu cezaevlerinde kaldı. Çeşitli hastalıkları olan Atsız, 2019’da Diyarbakır Cezaevi’nde iken kalp krizi geçirdi. Prostat ve böbreklerinden rahatsızlığı bulunana Atsız’ın tahliyesi ikinci kez engellendi.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

AB üyesi 7 ülkeden ortak açıklama: Suriyeliler geri gönderilsin
PİA Genel Başkanı Ahmet Kaya gözaltına alındı

Öne Çıkanlar