Tanrıkulu: Yargılaması devam eden bir Belediye Başkanı görevden alınamaz

GündemPolitika

Türkiye İçişleri Bakın Ali Yerlikaya tarafından DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış görevinden uzaklaştırılarak, yerine kayyım atandı. Belediyeye kayyım atanmasını eleştiren CHP Diyarbakır Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “AK Parti, demokratik bütün kurallara aykırı bu uygulamaya maalesef devam ediyor” dedi.

Sezgin Tanrıkulu, Silivri Cezaevi’ne giderek çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Tanrıkulu, cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, gözaltına alınan DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanmasına tepki gösterdi.

“Halkın iradesine karşı bir darbe girişimidir”

Sezgin Tanrıkulu, Akış’ın görevden alınmasının hukuka aykırı bir karar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kayyum ataması halkın iradesinin gaspıdır. Halkın iradesine karşı darbe girişimidir. 2016 yılından bu yana denenen bir yöntemdir ve sonuç da alınamamıştır. AK Parti, sonuç alamadığı hukuka aykırı, demokratik bütün kurallara aykırı bu uygulamaya maalesef devam ediyor, devam da edeceği anlaşılıyor. Biz kayyum uygulamasına bu yasa teklifi parlamentoya geldiği andan itibaren karşı çıktık. Hem 2016 yılında karşı çıktık hem de 2019 seçimlerinden hemen sonra da atanan kayyumlara karşı çıktık. Seçimlerden sonra sadece 2 ay geçti. Yargılaması henüz devam eden, hakkında bir mahkumiyet kararı olmayan bir Belediye Başkanı görevden alınamaz. Alınırsa, yerine Vali kayyum olarak atanamaz. Eğer mahkumiyet kesinleşmişse, hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı varsa yapılacak işlem bellidir. Belediye Meclisinde seçim yapılır ve yerine yeni bir belediye başkanı seçilir. Bunun dışında yapılan bütün işlemler hukuka aykırıdır. Demokratik bütün kurallara aykırıdır ve halkın iradesine karşı bir darbe girişimidir. Biz dayanışma içerisinde olmaya, bu uygulamaya karşı çıkamaya devam edeceğiz. AK Parti’ye son kez sesleniyoruz; bu uygulamaya son verin, yeni uygulama yapmayın.”

“Gezi davasında yargılanan dostlarımızı ziyaret ettim”

Tanrıkulu, cezaevinde yaptığı ziyaretlere ilişkin de şunları söyledi:

“Silivri Cezaevi’ndeyim. Biraz önce Gezi Davası’nda yargılanan dostlarımızı ziyaret ettim. Osman Kavala’yı, Can Atalay’ı, Tayfun Kahraman’ı, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı avukat dostumuz Selçuk Kozağaçlı’yı ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı iken yerine kayyum atanan, tutuklanan ve hüküm alan meslektaşım Bekir Kaya’yı ziyaret ettim. Hepsinin sağlık durumu gayet iyi. Herkese selam ve sevgileri var. Şunu söylüyorlar; adaletsiz ve adli yargılama kurallarına aykırı bir biçimde yargılandılar. Düşman ceza hukuku uygulandı kendilerine karşı. Yargısal süreçleri devam ediyor. Adaletin bir gün mutlaka gerçekleşeceği konusundaki inaçları tam. Biz de dayanışma içerisinde olmaya ve süreçleri takip etmeye devam edeceğiz.”

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Mızraklı ve Demirtaş’tan mesaj: Biz direndik ve onlar kaybettiler…
Hakkari, Van ve Diyarbakır’da eylem ve etkinlik yasağı

Öne Çıkanlar