“Tek kişilik hücrelerimiz Avrupa’ya göre 5 metrekare daha geniş” diye övdü

Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısıyla Avrupa’da birinci sırada olan Türkiye, hapishaneleriyle övünüyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, tek kişilik odaların 6 metrekare olması gerekirken Türkiye’de 11-16 metrekare arasında yapıldığını söyledi ve “Cezaevlerindeki tek kişilik odalarımız, Avrupa’ya göre 5 metrekare daha geniş” diyerek övgüde bulundu.

Sözcü’nün haberine göre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerine cezaevleri ve infaz sistemi konusunda bilgi verdi. Yıldırım, Türkiye’de halen 269 kapalı, 99 açık, 4 çocuk, 11 kadın kapalı, 9 kadın açık, 8 gençlik kapalı ve 3 rehabilitasyon olmak üzere 403 cezaevi olduğunu açıkladı. Bu cezaevlerinin toplam kapasitesi 295 bin 328 kişi. Ancak cezaevlerinde kapasite fazlası 45 binden fazla tutuklu ve hükümlü kalıyor. Yıldırım önümüzdeki 3 yıl içinde 34 yeni cezaevi daha yapılacağını duyurdudaha geniş
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, tek kişilik hücreleri böyle övdü: “Cezaevlerindeki tek kişilik odalarımız, Avrupa’ya göre 5 metrekare daha geniş.”

İlginizi Çekebilir

Kapısına ‘Yahudiler giremez’ yazan kitapçı kapandı
Brüksel’de aşırı sağa ve ırkçılığa karşı protesto yürüyüşü

Öne Çıkanlar