TİP 4 vekille meclise girdi!

GündemPolitika

TİP 4 vekille meclise girdi!

15 Mayıs 2023 Pazartesi

Türkiye’de yurttaşlar ülke tarihinin en kritik seçimi için sandık başına gitti. Türkiye İşçi Partisi (TİP) 14 Mayıs seçimlerinde 4 milletvekili çıkarttı.

Türkiye 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem Milletvekilliği için sandık başına gitti. Kesin olmayan  seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı oylaması 2’inci tura kaldı. Kesin olmayan sonuçlara göre mecliste çoğunluğu 322 Milletvekili ile çoğunluğu sağladı. Millet İttifakı ise 212 Milletvekili çıkarta bildi. Emek ve Özgürlük ittifakı ise 66 milletvekilinde kaldı. Seçim sonuçlarında en merak edilen parti TİP kesin olmayan sonuçlara göre 4 milletvekili çıkarta bildi. 27. dönem milletvekillerinden 3’ünü koruyabilen TİP sadece Barış Atay’ı yeniden milletvekili olarak parlamentoya sokamadı.

İSTANBUL’DA 3 BÖLGEDE 3 VEKİL

TİP İstanbul’da 3 seçim bölgesinde 1’inci sıraya yazdığı milletvekili adaylarından 3’ünü de parlamentoya sokmayı başardı. İstanbul 1’inci bölgeden Sera Kadıgil, İstanbul 2’nci bölgeden Ahmet Şık, İstanbul 3’üncü bölgeden ise TİP Genel Başkanı Erkan Baş milletvekili olarak meclise girdi.

CAN ATALAY MECLİS’TE

Gezi direnişi davasından tutuklu bulunan avukat Can Atalay, Hatay’dan milletvekili olarak parlamentoya girdi. Barış Atay, Hatay 1. sıradaki yerini Can Atalay’a bırakarak Antalya 2’nci sıra milletvekili adayı olmuştu

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan’dan ikinci tur açıklaması
Sezgin Tanrıkulu yıllar sonra CHP’ye Diyarbakır’dan milletvekilliği kazandırdı

Öne Çıkanlar