TİP milletvekili adayı Özsoy: Adaylıktan çekiliyor, parti üyeliğinden istifa ediyor, Kürt yoldaşlarımdan Türkiye halkı adına özür diliyorum

GündemPolitika

Türkiye İşçi Partisi’nin İstanbul milletvekili adayı listesindeki isimlerden biri olan Mert Şahin Özsoy, istifa ettiğini duyurdu. Özsoy, sosyal medyadan konuyla ilgili açıklama yaptı.

Özsoy’un paylaşımı şu şekilde:

Ahmet Şık’ı affetmiyorum! Bugün itibariyle TİP (Türkiye İşçi Partisi) milletvekili adaylığından ve parti üyeliğinden geri çekiliyor, istifa ediyorum. Kürt yoldaşlarımdan tüm Türkiye halkı adına özür diliyorum.

Ne olmuştu?

TİP İstanbul 2. Bölge adayı Ahmet Şık‘ın, partisinin üyesi olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çatı partisi olan ve hakkındaki kapatma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti olarak seçime giren HDP’ye yönelik sözleri, tartışma yarattı. Kendisini suçlayanları eleştirirken “Bu ülkenin Türk faşisti var, bir de Kürt faşistiyle uğraşamam” diyen Şık, Selahattin Demirtaş ve HDP için “Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” görüşünü öne sürdü.

Şık’ın sözlerinin ardından TİP’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz mücadeleden ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Şık, Twitter’dan yaptığı paylaşımla HDP’den, Kürt halkından ve TİP’lilerden özür diledi. Şık, şöyle dedi:

“Konuyu, olayı, olaydaki kişileri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu sözler nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak mücadele geleceğimiz boyunca da yegane çabam, barış ve kardeşlik arzumuza zarar vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak.”

/T24/

İlginizi Çekebilir

Demirtaş: Selahattin’den HDP’yi çıkarsan geriye pek bir şey kalmaz
HDP: Vekil adayımız Ayten Dönmez sahte delillerle tutuklanmıştır

Öne Çıkanlar