Trump suçlu bulundu: Hapse girebilir

DünyaGündem
🔴 Eski ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta yargılandığı ‘sus payı’ davasında, hakkındaki 34 suçlamanın hepsinden suçlu bulundu.

 

Trump’ın 6 haftadır devam eden “sus payı” davasında jüri kararını verdi. Mahkemenin 7’si erkek 12 kişilik jüri heyeti, “sus payı” davasında Trump’ın, hakkındaki 34 ayrı suçlamanın tamamından suçlu olduğuna karar verdi.

Böylelikle ABD tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle ilk kez hakim karşısına çıkan eski bir başkan suçlu bulunmuş oldu.

Trump, jürinin kararından sonra medyaya yaptığı kısa açıklamada, “Bu rezalet ve hileli bir duruşmaydı. İnsanlar burada ne olduğunu biliyor. Ben çok masum bir adamım. Ülkemizi ve anayasamızı savunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin bir cehenneme döndüğünü savunan Trump, davanın siyasi rakipleri tarafından gündeme getirildiğini tekrarlayarak, “Başımız büyük belada olan bir ülkemiz var, bu hileli bir karar, bu hakimin bu yargılamaya bakmasına asla izin verilmemeliydi.” şeklinde konuştu.

Hapse girebilir

77 yaşındaki Trump’ın kararı temyize götürmesi bekleniyor.

Trump en fazla 4 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Yargıç Juan Merchan, ceza duruşmasının 11 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. 11 Temmuz’dan sadece birkaç gün sonra ise, Trump’ın resmen Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı ilan edileceği Cumhuriyetçi Ulusal Kongresi başlayacak.

Bu suçtan hüküm giyen kişiler genellikle daha kısa cezalar, para cezaları ya da şartlı tahliye alıyorlar. Trump’ın hapse girmesi, 5 Kasım seçimleri için kampanya yapmasını ya da kazanması halinde göreve gelmesini engellemeyecek. Trump cezanın açıklanmasından önce hapse girmeyecek.

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Hamas’dan ateşkes açıklaması
Birleşmiş Milletler: Sudanlı çocukların hayatı risk altında

Öne Çıkanlar