Trump’ın sus payı davasında sona yaklaşılıyor

DünyaGündem

🔴 Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yargılandığı sus payı davasında karar zamanı yaklaşıyor. Bir aydan uzun bir süredir devam eden davada bugün taraflar kapanış savunmalarını yapmaya başladı.

Donald Trump, eski porno yıldızı Stormy Daniels ile 2006 yılında yaşadığı iddia edilen ilişkiyle ilgili konuşmaması için 2016 başkanlık seçimi kampanyası sırasında Daniels’a sus payı ödemesi yapmasının ardından bu ödemeyi kampanya ve şirketinin finans kayıtlarında avukatlık ödemesi ve benzeri hizmetler gibi göstererek sahtecilik yapmakla suçlanıyor.

Donald Trump, davanın başından bu yana hakkındaki tüm iddiaları reddediyor ve yeniden başkan adayı olmaması için kendisine yönelik siyasi bir cadı avı yürütüldüğünü iddia ediyor.

Donald Trump’ın bu savunmasına karşılık hem Stormy Daniels hem de Daniels’a ödeme yaptığı iddia edilen Donald Trump’ın eski sağ kolu Michael Cohen bu ödemenin yapıldığını kabul etti ve bu yönde mahkemede ifade verdi.

Avukatı komplo iddialarını yineledi

Bugünkü duruşmada konuşan Donald Trump’ın avukatlarından Todd Blanche, “Başkan Trump masumdur. Herhangi bir suç işlememiştir ve bölge savcısı ispat yükümlülüğünü yerine getirmemiştir, nokta” ifadelerini kullandı ve davanın savcısını suçladı.

Jüriye hitaben saatler süren bir konuşma yapan Blanche, bu davanın Trump’a karşı kurulmuş bir komploya hizmet ettiğini iddia etti.

Avukat konuşmasında, hem Stormy Daniels’la ilişkisi olduğu hem de sus payı ödemesi yapıldığı iddialarına bir kez daha jürinin önünde sert bir biçimde karşı çıktı.

Trump’ın avukatları savcılık makamının en güçlü tanıklarından biri olarak görülen ve Trump adına Daniels’a ödeme yaptığını kabul eden Michael Cohen’in “yalancı olduğunu ve daha önce yeminli ifadesinde dahi yalan söylediğinin ortaya çıktığını” savunuyor.

Trump’ın avukatı Blanche, Cohen hakkında yaptığı konuşmada “Cohen yalancıların en büyüğü hatta efendisidir. Sürekli yalan söylüyor. Kongre üyelerin ifadesinde yalan söyledi. Savcılara yalan söyledi. Ailesine ve iş ortaklarına yalan söyledi. Birini hapse gönderemezsiniz, Michael Cohen’in sözlerine dayanarak birini mahkum edemezsiniz” ifadelerini kullandı. Ancak “hapse gönderme” ifadesi yargıcın itirazına neden oldu.

Aile üyeleri de oradaydı

Eski başkanın aile üyeleri de davanın görüldüğü mahkeme salonuna geldi. Mahkeme salonunun dışında açıklama yapan Eric Trump ve Lara Trump, Donald Trump’a yönelik suçlamaların temelsiz ve siyasi kaygılarla yapılmış olduğunu savundu.

Duruşmanın devamında savcılık makamı jüri üyelerine son kez hitap edecek ve Trump’ın suçlu olduğunun tespit edilmesi için şu ana kadar mahkemeye getirdikleri tanıklar ve belgelerle ilgili bir özet sunacak.

Trump’ın yargılandığı davada hakkında 34 ayrı belgede tahrifat yapmaktan 34 ayrı suçlama bulunuyor. Hepsinden suçlu bulunması halinde 4 yıla kadar hapis cezası alması mümkün. Hukukçular hapis cezası verilse dahi Trump’ın mevcut düzenlemeler kapsamında hapse girmeyebileceğine işaret ediyor.

Kapanış savunmalarının bugün akşama kadar devam etmesi bekleniyor. Ardından yargıç, jüriye davayı düzenleyen yasalar ve heyetin müzakere sırasında dikkate alabileceği faktörler hakkında bilgi verecek. Daha sonra jüri kararını vermek üzere toplanacak.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Nikki Haley, İsrail’in top mermisine ‘Bitirin onları’ yazdı
Irak Petrol Bakanlığı Kürdistan petrolü için acil toplantı çağrısı yaptı

Öne Çıkanlar