Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi: Suriye rejimini yapıcı angajmana yönelmeye çağırıyoruz

Gündem

🔴 Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi görevini bugün üstlenmesinin ardından ilk beyanını BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Suriye oturumunda Rojava’ya karşı verdi.

Suriye’de çatışmanın 14. yılında ülkedeki kırılgan durumun göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Yıldız, “Çatışmanın güvenlik, ekonomik ve insani boyutları eşzamanlı ve birbirine bağlı bir şekilde kötüye gidiyor ve ufukta bir umut ışığı da görünmüyor. ” dedi.

Yıldız, durumun bölgedeki tehlikeli tırmanışla daha da karmaşık hale geldiğine dikkati çekerek, Suriye’nin Orta Doğu’daki diğer çatışmalar için bir savaş alanı olarak kullanılmaya endişe verici şekilde müsait durumda olduğunu söyledi.

Tüm tarafların daha geniş bir çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmasının öneminin altını çizen Yıldız, “Suriye’yi bu tehlikeli yangından uzak tutmak elzemdir.” dedi.

Büyükelçi Yıldız, Suriye çatışmasının çözümü için BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi süreci canlandırmanın tam zamanı olduğunu belirterek, Suriye ihtilafına son vermenin tek yolunun çatışmanın temelinde yatan nedenleri ele alarak ulusal uzlaşmayı sağlamaktan geçtiğini kaydetti.

“Suriye rejimini yapıcı angajmana yönelmeye çağırıyoruz”

“Suriye rejimini ülkeyi çevreleyen koşulların ciddiyetini gerçekçi bir gözle anlamaya ve Suriye’de bir nesli harap eden bu ihtilafın siyasi çözümü için yapıcı bir angajmana yönelmeye çağırıyoruz.” diyen Yıldız, Anayasa Komitesi’nin Suriye rejimini ve muhalefeti müzakere edilmiş bir çözüm için BM kolaylaştırıcılığında bir araya getiren tek platform olduğunun altını çizdi.

Yıldız, sürecin toplantı mekanı üzerinden tıkanmaması ve Komite’nin 9. turunun gecikmeden toplanması gerektiğini dile getirdi.

Mevcut durumun, sadece Suriye için değil, aynı zamanda bölge için de sürdürülemez olduğunu belirten Yıldız, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Milyonlarca Suriyeli, ülkem dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda, milyonlarca kişi ise ülke içinde yerinden edildi. Suriyelilerin gönüllü, güvenli ve onurlu şekilde geri dönüşleri için gerekli koşulların oluşturulması Suriye krizini çözmeye yönelik tüm çabaların bir parçası olmalı. Bu konuda ilgili tüm tarafların üzerine düşeni yapması gerekiyor.”

“Sözde Sözleşme Sözde seçimler”

Büyükelçi Yıldız, SDG’nin  ”kuzeydoğu Suriye’de ayrılıkçı ve bölücü bir gündemi ilerletme çabalarını sürdürdüğünü” ileri sürerek, ”Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine yönelik en büyük tehdidi oluşturan bu terör örgütünün sözde bir “Sosyal Sözleşme” temelinde kurumlar oluşturduğunu ve sözde seçimlere hazırlandığını” kaydetti.

Yıldız son olarak “SDG”nin ayrılıkçı girişimlerinin barındırılması ve desteklenmesinin BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye ilişkin kararlarına aykırı olduğunu” iddia etti.

 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Microsoft, Alphabet ve Intel ocak-mart dönemi bilançolarını açıkladı
64 yazar ve sanatçıdan çağrı: Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır

Öne Çıkanlar