Tuncel: Sincan’da 14 kadının tahliyesi keyfi engelleniyor

Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDK’nin önceki dönem eş başkanlarından, 23 ve 24’üncü dönem milletvekili Sebahat Tuncel, tahliye hakkı kazanmasına rağmen “keyfi” gerekçelerle tahliye edilmeyen siyasi tutuklularla ilgili Adalet Bakanlığına başvuruda bulundu.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre; Tuncel, Mukaddes Kubilay, Zeynep Bingöl, Rozerin Kurt, Özlem Demir, Sedef Demir, Sermin Demirbağ, Sabite Ekinci, Jiyan Ateş, Rojda Erez, Hanım Yıldırım Necla Yıldız, Dilan Oynaş, Berin Sarı ve Nedime Yaklan’ın tahliyelerinin keyfi olarak engelliğine dikkat çekti.

Bakanlık ayrımcı politikalara imza atıyor

Adalet Bakanlığı yetkililerine seslenen Tuncel, “Adaleti sağlaması gereken, yasaları tüm yurttaşlar için eşit uygulaması gereken bakanlığınız da ne yazık ki ayrımcı uygulamalara imza atmakta anayasayı ihlal etmektedir. Bakanlığınızın denetiminde bulunan cezaevleri bu eşitsizliklerin en yoğun yaşandığı alanlardan birisidir. Siyasi tutuklu ve hükümlülere karşı ayrımcı politikalar uygulanmakta, tutsaklar pek çok ayrımcı ve haksız eşitsiz uygulamalarla karşı karşıya bırakılmaktadır” ifadelerini kaydetti.

İdare gözlem kurulu kendisini mahkeme yerine koyuyor

Cezaevlerinde Kurulan İdare Gözlem Kurulları tutuklu ve hükümlülerin anayasa ve yasa ile elde etmiş oldukları hakları ellerinden aldığına dikkat çeken Tuncel, “İdare gözlem kurulları kendisini mahkeme yerine koymakta paralel yargılama yapmakta ve tutuklu ve hükümlülere haksız cezalar vermektedir. İdare gözlem kurulu kararlarına yapılan itirazlarda ne yazık ki şekli olarak ele alınmakta ve İdare gözlem kurulu kararlarını onaylamaktadır. Ağır Ceza mahkemelerine yapılan itirazlar da tutuklu ve hükümlülerin aleyhine sonuçlanmaktadır” diye konuştu.

14 siyasi kadının tahliyesi keyfi olarak engelleniyor

Kendisinin de tutuklu bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki durumu da aktaran Tuncel, “Sincan Kadın Kapalı Cezaevi İdare Gözlem Kurulu kararı ile İçerisinde Belediye eş başkanlarımızın da bulunduğu 14 siyasi Kadının tahliyesi keyfi olarak engellenmektedir. İnfazın ertelenme gerekçesi olarak da seyir defteri kayıtlarında olumsuz veri girişi olduğu, cezaevinin iyileştirme programının kabul edilmediği, mülakata çıkmak istemediği, iyi hal sistemi ve iyi hal uygulamalarını yerine getirmediği, cezaevinin koyduğu kurallara uyulmadığı, arkadaşları ile birlikte kaldığı, pişmanlık göstermediği, slogan ve zılgıt aldığı, kütüphaneden yeterince kitap alınmadığı, HDP de Belediye eş başkanlığı yaptığı veya HDP çalışmalarına katıldığı, v.b gerekçeler gösterilmektedir” şeklinde konuştu.

Tuncel, dilekçesinde tahliyeleri çok kez ve çoğu zaman belirsiz sürelerle engellenen siyasi kadın tutukluların isimlerini de şöyle sıraladı: Mukaddes Kubilay, Zeynep Bingöl, Rozerin Kurt, Özlem Demir, Sedef Demir, Sermin Demirbağ, Sabite Ekinci, Jiyan Ateş, Rojda Erez, Hanım Yıldırım Necla Yıldız, Dilan Oynaş, Berin Sarı, Nedime Yaklan.

İlginizi Çekebilir

Lukaşenko: Rusya çökerse hepimiz enkaz altında kalır ölürüz
Wagner’in kurucusu Prigojin’e yönelik ceza davası kapatıldı

Öne Çıkanlar