Tunceli Cemevi’nin tartışmalı Genel Kurul’u mahkemeye taşınıyor

GenelGündem

 Dersim’de bulunan Tunceli Cemevi’nde gerçekleşen olağan genel kurulda, mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Yurt ile Ali Önal’ın yarıştığı seçimde, Yurt’un son bir ay içinde 27 üyeyi yönetim kararı olmadan üye yapmasına tepki gösterilmiş; Ali Ekber Yurt genel kurula polis çağırmıştı. Kapalı oylama yapılması konusunda ısrar eden Ali Önal’ın talebi üzerine yapılan oylamada, Ali Ekber Yurt 50 oy alarak yeniden başkan seçilmiş, Ali Önal ise 49 oyda kalmıştı.

Ali Önal, “Ali Ekber Yurt’un yönetim kuruluna bilgi vermeden, 1 Ocak’ta bizden gizli 27 kişiyi üye yaptığını öğrendik. Bu 27 kişinin içinde Sünni korucular ve kendi eşi, dostu var. Tüzüğe göre bir ay önce aidatını ödemeyen üyeler genel kurulda oy kullanamıyor. Ayrıca 14 Ocak’ta yapılması gereken genel kurulu yapmadı. AKP’den aday adaylığı sürecinin netleşmesini bekledi.” ifadelerini kullanarak, daha önce Genel kurulu keyfi ve tüzüğe aykırı olarak geciktirdiği için Ali Ekber Yurt hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Ali Ekber Yurt’un derneği ve cemevini siyasi çıkarları için kullandığını söyleyen Önal, “Ali Ekber Yurt’un kişisel uygulamalarından rahatsız olduğumuzu birçok kez dile getirdik. Yurt, derneği ve cemevini kendine dönük bir rant evine dönüştürdüğü için ciddi rahatsızlık vardı. Yurt’un siyasi tutumunu belli aralıklarla eleştirdiğimizde bizi ‘marjinal misiniz, devlet düşmanı mısınız?’ diye baskılıyordu. Cemevini siyasi hedefleri için kullanıp AKP’den aday adaylığı sürecine girdi. AKP’den aday adayı olunca başkanlığı bırakması, dedelik yapmaması gerektiğini kendisine ilettik ama bizi dinlemedi.” dedi.

Önal, seçimde yapılan usulsüzlükler nedeniyle de seçimin iptali için dava açacaklarını belirterek şunları söyledi:

“27 üyenin usulsüz üye yapılışı ve usulsüz oy vermesi nedeniyle genel kurulunun iptalini isteyeceğiz. Dernekler kanunun ilgili maddeleri doğrultusunda biz genel kurulda listelerimizi hazırlayıp divana sunduk. Ali Ekber Yurt ne yönetim ne denetim ne de yedek üyeleri divana sundu. Bir kağıda benim ve Ali Ekber Yurt’un ismi yazılarak oy kullanıldı. Bu duruma yönetim kurulu, denetleme kurulu ve yedek üyeleri seçmiş olmuyoruz. Bu durum hem tüzüğümüze hem de dernekler kanununa aykırı. Bütün bu aykırılıklardan dolayı mahkemeye verecek, hakkımızı arayacağız.”

Kaynak: YOLTV

İlginizi Çekebilir

Bilim İnsanları Uyardı: Ay Aktif Olarak Küçülüyor
Diyarbakır’da Unesco Dünya Mirası listesindeki alanı moloz döküp şantiyeye çevirdiler

Öne Çıkanlar