Uçar: Toplumun özgürlüğü kadınların özgürlüğüne bağlıdır

GündemPolitika
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Van’da düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde konuştu.
Uçar, “Bizi kölelik sistemine mahkum etmek isteyen bir sistemle karşı karşıyayız. Biz kadınlar bunun karşısında özgürlük tarihi yazıyoruz. Kadınların Rojava’da ortaya çıkardığı sistem, kadınların özgürlük sistemine cesaret verdi ve tüm sistemleri altüst etti. Bize dayatılan bu sisteme karşı varız, vardık, var olacağız. Selam olsun bize öncülük eden kadın yoldaşlarımıza. Bu sistemin en çok korktuğu şey kadın hakikatidir. Kadınların hakikati ve mücadelesini hiçbir güç durduramadı ve durduramayacaktır. Toplumun özgürlüğü kadınların özgürlüğüne bağlıdır. Bu iktidarın Kurdistan’daki adı kadın kırımıdır” diye konuştu.
Yerel seçim gündemine değinen Uçar, “Kadın ve Kürt düşmanı olarak konumlanan AKP-MHP iktidarına en güçlü cevabı biz kadınlar vereceğiz. Bunların iktidarında 7 bin kadın katledildi. Seçimlerde en çok tartışılan konu eşbaşkanlık sistemiydi. Kadınların nasıl siyaset yapacağının cevabını cezaevlerindeki kadınlar en iyi şekilde veriyor. Bu mücadeleyi devralan bizler, erkek siyasetine ve bizi yok sayan sisteme geçit vermeyeceğiz. Yerel seçimlerde hiçbir parti bizim kapsayıcılığımıza ve siyasetimize ulaşamadı” ifadelerini kullandı.
Uçar, şöyle devam etti: “Komplodan sonuç alamayan bu iktidar şimdi tecrit uyguluyor. 1-15 Şubat’ta bir Özgürlük Yürüyüşü gerçekleştirdik. Kürt sorununun çözümü ve Sayın Öcalan üzerindeki tecridin bitmesi ve özgürlüğünü sağlanmasını talep ettik. Biz var olduğumuz sürece bu talep dilimizde, yüreğimizde olmaya devam edecektir. Bugün 103 gündür cezaevlerinde açlık grevi, yine Adalet Nöbeti devam ediyor. Bu direniş tüm halkların ve inançların ve en çok da kadınların özgürlüğü içindir. Kürt sorunun demokratik çözümü mümkündür. Çözüm, bize çözüm sürecinde cennet gibi bir dönemi yaşatan Sayın Öcalan’ın elindedir.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Gültan Kışanak: Kampanya için fotoğraf çektirmeme izin verilmedi
AB Uyuşturucu Raporu: Avrupa’daki eroin ticaretinde Türk suç örgütlerinin hakimiyeti sürüyor

Öne Çıkanlar