UEFA ırkçılık nedeniyle  Sırbistan ve Arnavutluk’a ceza verdi

GündemSpor

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Almanya’da yapılan  EURO 2024 turnuvasında Balkan ülkelerinin taraftarları tarafından atılan ırkçı sloganlar nedeniyle bir dizi disiplin cezası uyguladı.

Euronews’te yer alan haber göre son ceza, Çarşamba günü oynanan Arnavutluk-Hırvatistan maçında Sırp karşıtı sloganlar atan taraftarları kışkırttığı gerekçesiyle

iki maç ceza alan Arnavutluk’un forvet oyuncusu Mirlind Daku’ya verildi.

Bu olay nedeniyle Arnavutluk Futbol Federasyonu da 47.250 Avro para cezasına çarptırıldı.

İki maç men cezası alan Arnavut oyuncu, sosyal medya üzerinden özür dilerken, UEFA “taraftarların olası ırkçı ve/veya ayrımcı davranışlarını” incelemek üzere bir müfettiş görevlendirdi.

Uzaklaştırma ve para cezaları, Arnavutluk’un Pazartesi günü İspanya’ya karşı oynayacağı grup aşamasındaki belirleyici maç öncesinde geldi. Daku, takımın Pazartesi günü grubun üçüncü maçında oynayacağı İspanya maçında forma giyemeyecek.

Aynı zamanda, Hırvatistan da söz konusu maçta taraftarlarının Arnavut taraftarlarla birlikte Sırpça “Sırpları öldürün” tezahüratında bulunmaları nedeniyle “taraftarların olası ırkçı ve/veya ayrımcı davranışları” gerekçesiyle soruşturma altında.

Sırbistan daha önce UEFA’nın harekete geçmemesi halinde EURO 2024’ten çekilme tehdidinde bulunmuştu.

Arnavutluk, turnuvada sadece iki maç oynamasına rağmen, 15 Haziran’da İtalya ile oynanan tek bir maçtan kaynaklanan çok sayıda kötü davranış nedeniyle UEFA disiplin soruşturması geçirdi.

UEFA, Arnavutluk federasyonuna taraftarların işaret fişeği ve havai fişek yakması, bira bardağı fırlatması ve bir taraftarın sahaya girmesi sebebiyle 27.375 Avro ceza kesmişti.

Ayrıca, taraftarların sınırları komşu ülkelerin topraklarına uzanan bir Arnavutluk haritası sergilemeleri üzerine 10.000 Avro daha ceza kesildi.

Diğer bir yandan, Sırbistan 16 Haziran’da İngiltere’ye karşı oynadığı maçta milliyetçi bir pankart açtığı için suçlanmıştı. Pankartta “Teslim Olmak Yok” sloganının üzerinde Kosova toprakları yer alıyordu ve UEFA bunu “bir spor etkinliğine yakışmayan provokatif bir mesaj” olarak nitelendirdi.

Kosova, 90’lı yılların sonunda yaşanan kanlı çatışmaların ardından 2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. AB üyesi 27 ülkeden 22’si Kosova’yı tanıdığı için bu konu hala tartışmalı.

Sırbistan Futbol Federasyonu, tribünlerden sahaya yabancı madde atan taraftarlar nedeniyle 4,500 Avro daha para cezası aldı.

UEFA, geçtiğimiz Çarşamba günü Kosovalı gazeteci Arlind Sadiku’nun EURO 2024 medya akreditasyonunu geri çekti. Bu karar, 16 Haziran’da oynanan Sırbistan-İngiltere maçında Sadiku’nun Sırp taraftarları kışkırttığı gerekçesiyle alınmıştı.

Canlı yayın sırasında Sadiku’nun Sırp taraftarlara dönerek çift başlı kartal hareketi yaptığı belirtilmişti. Arnavutluk bayrağında yer alan çift başlı kartal sembolü Arnavut halkı ve Kosova özelinde etnik gururu temsil eder.

Geçtiğimiz Cuma günü başlayan Avrupa EURO 2024’e 24 ülkenin milli takımları katılıyor.

Bu sene on yedincisi düzenlenen turnuvanın ilki, 1960 yılında Fransa’da düzenlenmişti.

İlginizi Çekebilir

Aşırı sıcaklar nedeniyle en az 1300 hacı adayının öldüğü açıklandı
Borrell: Gazze’ye insani yardımın sevki imkansız hale geldi

Öne Çıkanlar