Ukrayna Barış Konferansı bugün İsviçre’de başlıyor

DünyaGündem

Rusya-Ukrayna savaşını sona erdirmeye yönelik barış konferansı bugün İsviçre’de başlıyor.

Rusya’nın savaşın tarafı olmasına rağmen Ukrayna hükümetinin isteğiyle konferansa davet edilmemesi ise eleştirileri beraberinde getirdi. Rusya ile görüşmenin de bir noktada gerçekleşmesi gerektiğinde ısrar edenler, Moskova’nın bir gün sürece katılacağını umuyor. Ukraynalılar ise bu olasılığı değerlendiriyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin 2022 sonunda sunduğu 10 maddelik barış formülünün unsurlarını temel alan konferansın önemli bir sonuç vermesi beklenmezken, Kiev’in uluslararası toplumu kazanması için büyük ölçüde sembolik bir çaba olarak görülüyor.

Bu hafta İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya gelen G7 ülkeleri, dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna için kullanılmasını kabul etti.

Ancak zirveye damgasını vuran soru, iki ülkenin yüz binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan ve yüz milyarlarca euroya mal olan bir savaşın eşiğinden nasıl dönebilecekleri ve nihayet silahları nasıl susturabilecekleri oldu.

Zirve, Rus güçlerinin Ukrayna’nın doğu ve kuzeydoğusunda toprak kazanımları elde ederek ülkenin yaklaşık dörtte birinde sahip oldukları hakimiyeti genişlettiği bir dönemde gerçekleşiyor.

Öte yandan, İsviçreli yetkililer perşembe günü konferansın organizasyonu ile bağlantılı ilk siber saldırıları bildirdi.

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

23 yaşında girdiği cezaevinden 53 yaşında çıktı: Çiçeklerle karşılandı
Afganistan: Taliban kadınları hedef alan 70 kararname çıkardı

Öne Çıkanlar