Ukrayna’da ilk yeraltı okulunun inşasına başlandı

DünyaGündem

Ukrayna’nın ilk yeraltı okulu ülkenin güneyindeki Zaporijya kentinde inşa ediliyor. İlk yeraltı okulunda sonbaharda yüz yüze derslere başlanması bekleniyor.

euronews’ın haberine göre Ukrayna Eğitim Bakanı Yardımcısı, ülkedeki her yedi okuldan birinin işgal nedeniyle hasar gördüğünü söyledi. 3.500’den fazla eğitim kurumu tahribata uğrarken ve yaklaşık 400’ü tamamen yıkıldı.

Yaklaşık 500 öğrenciye eğitim verilecek şekilde tasarlanan okul, yerin neredeyse yedi metre altına inşa ediliyor.

Yeni yeraltı okulu, yakındaki iki okulun öğrencilerine eğitim verecek. O nedenle iki okulun öğrencileri için dersler ayrı şekilde yapılacak.

Yerin üstünde bulunan “88 numaralı okul”da ise sınıf işlevi de görecek üçüncü bir radyasyon barınağı da inşa ediliyor.

Okulun müdürü Liudmyla Zlatova, “Okulumuz bu mahalledeki tek okul, çocukların gidebileceği başka bir alternatif yok. Veliler çok iyi tepki verdiler ama bazı veliler hâlâ bunun gerekli olup olmadığını düşünüyor.” diye konuştu.

Bazı ebeveynler çocuklarını savaş halindeyken okula gönderme konusunda temkinli davranırken, bazıları da çocukların normallik duygusunu korumak için önemli olduğunu söylüyor.

“88 numaralı okul”daki öğrencilerden birinin annesi olan Liubov Pashina “Biz çok mutluyduk, yüz yüze iletişimi özlüyorlar. Çocukların eğitim için sürekli bilgisayara bakması gözlerini bozuyor” diye ifade ediyor.

Zaporijya Valisi Ivan Fedorov geçen ay yaptığı açıklamada bölge genelinde on tane yeraltı okulu inşa edileceğini söyledi. Fedorov, beşinin inşaatının devam ettiğini ve yıl sonuna kadar açılmasının beklendiğini belirtti.

Fedorov, “Yeni yeraltı okullarında eğitim sürecini sonbaharda başlatma yolunda ilerliyoruz” dedi.

İki yıldan fazla bir süredir devam eden işgal süresince okullar da dahil olmak üzere sivil altyapılar defalarca hedef alındı.

Ukrayna’daki tüm çatışma bölgeleri arasında Zaporijya kenti büyük önem arz ediyor. Çünkü kent, Rus güçlerinin işgalden kısa bir süre sonra ele geçirdiği Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santraline ev sahipliği yapıyor.

O zamandan beri işgal altında olan ve 2022’den beri devre dışı olan santralin etrafındaki çatışmalar Avrupa’da büyük bir nükleer felaket korkusuna yol açmıştı.

Birleşmiş Milletlerin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, santralin içinde ve çevresinde çatışmalara karşı defalarca uyarıda bulundu. Ajans başkanı Rafael Grossi, Nisan ayında buradaki insansız hava aracı (İHA) saldırılarını “tedbirsiz” olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz ay İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün ‘İşgal Altında Eğitim’ adlı raporunda, Rus işgalinin ‘Ukrayna’nın eğitim sistemini altından kalkması zor bir duruma getirdiği’ belirtildi.

Raporda, Ukrayna’da eğitimden sorumlu yetkililerin, sivil toplum örgütleri ile uluslararası bağışçıların desteğiyle “eğitim için yenilikçi adımlar” attığı belirtildi.

Bunlar arasında koronavirüs pandemisinden bu yana yürürlükte olan çevrimiçi müfredatı genişletme çabaları da yer alıyor.

Rapora göre bu müfredat şu anda ‘beşinci sınıftan on birinci sınıfa kadar olan müfredatı kapsayan 10.000 video dersi’ içeriyor.

Ukrayna’da her yedi okuldan birinin tamamı şu anda hasar görmüş durumda. Ukrayna Eğitim Bakan Yardımcısı Yevhen Kudriavets Şubat ayında yaptığı açıklamada, “3.500’den fazla eğitim kurumu bir kısmı tahrip olurken, yaklaşık 400 okulun tamamı yıkıldı” dedi.

Saldırıların, çocukların eğitim hakkını ihlal ettiğini söyleyen Kudriavets, eğitim kalitesi, sosyalleşme ve toplumsal entegrasyon üzerinde büyük bir negatif rol oynadığını belirtti.

 

-Şubat ayında yayınlanan bir Dünya Bankası raporu, Ukrayna’nın toparlanma ve yeniden inşa maliyetinin önümüzdeki on yıl içinde 411 milyar dolar olacağını ortaya koydu.

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Fransa’da 2. tur seçimlere katılım rekor düzeyde
Hamas’ın ABD destekli ateşkes önerisini onayladığı bildirildi

Öne Çıkanlar