Uluslararası Adalet Divanı: İsrail askeri saldırılarını derhal durdurmalıdır

DünyaGündem

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail saldırısı altındaki Gazze’deki insani durumun daha da kötüleştiğini ve yeni tedbir kararlarına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Uluslarası Adalet Divanı (ICJ) Güney Afrika’nın İsrail’in Gazze’deki Refah saldırısının durdurulması talebini değerlendirdi. Mahkeme İsrail’in Refah’a saldırısını derhal durdurmasına hükmetti.

Dava, Güney Afrika’nın ‘soykırım sözleşmesi’ kapsamında sunduğu talebin özeti okunarak başladı.

Mahkeme Başkanı Nawaf Salam, ‘Gazze şeridindeki insanların feci yaşam koşullarının daha da kötüleştiğini‘ belirtti. Ayrıca özellikle uzun süreli ve yaygın gıda yoksunluğunu üzüntüyle gözlemlediklerini söyledi.

Salam, Refah’taki insani durumun son mahkeme kararından bu yana daha da kötüleştiğini, insani durumun artık ‘felaket’ olarak sınıflandırıldığını söyledi.

Mahkeme ‘acil risk’ durumunu gerekçe göstererek İsrail’in Refah’a saldırısını derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Ayrıca,  İsrail, (Gazze’de) acilen ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanabilmesi için Refah sınır kapısını açık tutması ve İsrail’in gözlemcilerin Gazze Şeridi’ne girişine izin vermesi talimatı da verdi.

UAD ayrıca İsrail’in, emredilen tedbirleri uygulama konusunda kaydettiği ilerleme hakkında bir ay içinde mahkemeye rapor vermesini emretti.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Neçirvan Barzani Abu Dabi’de Al Nahyan ile görüştü
DEM Parti milletvekilleri Sincan Cezaevi’ndeki tutsakları ziyaret etti

Öne Çıkanlar