UNICEF Şehba’daki kamplara su dağıtımını durdurdu

GenelGündem

🔴 UNICEF, Şehba Bölgesi’nde bulunan kamplara su dağıtımını kesti. Efrîn-Şehba Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Cemal Raşîd, “UNICEF’in kamplardaki suyu kesmesi suçtur” dedi…

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye ve bağlı paramiliter grupların saldırılar sonucu hakimiyet kurduğu Kuzey ve Doğu Suriye’nin Efrîn kentinden Şehba Bölgesi’ne göç eden halka su dağıtmayı kesti. 2020 yılından itibaren köylerde su dağıtımı ciddi miktarda azalırken, 2021’de tüm bölgede kesildi. 15 Şubat 2024’ten beri ise UNICEF, kamplarda suları tamamen kesti.

 ‘SUYU KESMEK SUÇTUR’

 Yaşananlara ilişkin ANHA’ya konuşan Efrîn-Şehba Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Cemal Raşîd, UNICEF’in kamplardaki suyu keserek suç işlediğini belirtti. Raşîd, “Yeme ve içme temel ihtiyaçlardır. En hayati ihtiyaç ise sudur. Savaşta bölgenin büyük bir bölümünde altyapı tahrip olduğu için burada su şebekesi bulunmuyor. Bu yüzden kuyulardan su sağlıyoruz. Su sıkıntısı sadece kamplarda değil, Şehba’nın tamamında yaşanıyor. Elimizden geldiğince halka destek veriyoruz ancak bölgedeki kaynaklarımız çok az. Beş kampımız var. UNICEF kamplara su dağıttığında halkın sorunlarını daha rahat çözebiliyorduk. Ancak suyun kesilmesiyle Özerk Yönetim ve belediye büyük sıkıntılar yaşamaya başladı” diye belirtti. 

 Halk ve yönetimin birbirini tamamladığını söyleyen Raşîd, “İmkanlarımız olduğu sürece halkımıza destek olacağımızın sözünü veriyoruz. Bu zorlukların üstesinden birlikte geleceğiz” dedi. 

/MA/

İlginizi Çekebilir

MSD: Şam û Enqere tenê li dijî Bakur û Rojhilata Sûrîyê li hev dikin
Sanchez: NATO Ukrayna’da olduğu gibi Gazze’de de aynı tutarlılığı göstermeli

Öne Çıkanlar