Van kayyımı Murat Zorluoğlu Diyarbakır’a Vali olarak atandı

GündemPolitika

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre Diyarbakır, Malatya ve Elazığ dahil olmak üzere 5 ilin valileri değişti.

Diyarbakır Valiliğine Murat Zorluoğlu, Malatya Valiliğine Seddar Yavuz, Kocaeli Valiliğine İlhami Aktaş, Çanakkale Valiliğine Ömer Toraman ve Elazığ Valiliğine Numan Hatipoğlu atandı.

Murat Zorluoğlu, daha önce Van Belediyesine kayyım olarak atanmıştı

Zorluoğlu, 2017 yılında Van’a vali olarak atandı. Bu atamayla birlikte aynı zamanda Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum oldu. İki yıla yakın süre bu görevini sürdüren Zorluoğlu daha sonra 2019 yerel seçimlerinde AKP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Seçimlerde belediye başkanlığını kazanan Zorluoğlu, Mart 2024 seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü. 2024 yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilmeyen Zorluoğlu, seçimlerden sadece üç ay sonra bu kez Diyarbakır’a vali olarak atandı.

”Umarım Kayyım hazırlığı değildir”

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Murat Zorluoğlu’nun Diyarbakır Valisi olarak atanması sonrası uyarılarda bulundu. Tanrıkulu, “Umarım olası bir “kayyum atamasının” ön hazırlığı değildir” dedi.
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda AKP’ye uyarılarda bulundu.

İlk olarak “Sivil toplumla, meslek örgütleriyle ve kentin dinamikleriyle yürütmesi gereken görevinde kendisine Diyarbakır Valisi olarak başarılar diliyorum” sözleriyle temennide bulunan Tanrıkulu devamında şunları söyledi:

“Vali, Kayyum ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmış Sayın Murat Zorluoğlu’nun Diyarbakır Valisi olarak atanması umarım olası bir “kayyum atamasının” ön hazırlığı değildir”

/r-gp/

İlginizi Çekebilir

Biden: Ukrayna’ya tarihi önemde hava savunma sistemi sağlayacağız
EURO 2024: Fransa’yı yenen İspanya, finale çıkan ilk takım oldu

Öne Çıkanlar